Watykan: odpusty z okazji ŚDM

Papież Franciszek udzielił odpustów uczestnikom Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w dniach 23-28 lipca w Rio de Janeiro. Ojciec Święty pragnie, by młodzi w Roku Wiary mogli zyskać „spodziewane owoce uświęcenia XXVIII ŚDM”.

Odpust zupełny mogą w tym okresie otrzymać - raz dziennie - osoby uczestniczące w liturgiach i praktykach pobożnych w Rio de Janeiro. Wymagane są do tego zwykłe warunki: sakramentalna spowiedź, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten można ofiarować za zmarłych.

Osoby nieprzebywające w Rio de Janeiro podczas ŚDM, także mogą zyskać odpust zupełny, gdy włączą się duchowo w tamtejsze liturgie i praktyki pobożne za pośrednictwem transmisji radiowych, telewizyjnych lub w nowych środkach społecznej komunikacji.

Z kolei odpust cząstkowy może uzyskać każdy wierny na całym świecie, o ile - zachowując wspomniane wyżej warunki odpustu - odmówi oficjalną modlitwę ŚDM w Rio de Janeiro, wzywając także Matki Bożej z Aparecidy, Królowej Brazylii i innych patronów i orędowników tegorocznego ŚDM.

Patronami ochodów ŚDM w Rio de Janeiro zostali: Matka Boża z Aparecidy – „patronka Kościoła i rodzin”, św. Sebastian – „żołnierz i męczennik za wiarę”, a zarazem patron Rio de Janeiro, św. Antoni de Santana Galvão – pierwszy brazylijski święty, „świadek pokoju i miłości”, św. Teresa z Lisieux – „patronka misji” oraz bł. Jan Paweł II – „przyjaciel ludzi młodych”.

Oprócz pięciorga patronów, wybrano także inne osoby, które mają być orędownikami ŚDM. Są to: św. Róża z Limy – „wierna woli Bożej”, św. Teresa z Andów – „kontemplująca Chrystusa”, św. Laura Vicuña – „męczennica czystości”, bł. Józef de Anchieta, „apostoł Brazylii”, bł. Albertyna Berkenbrock, „mistrzyni wartości ewangelicznych”, bł. Klara Badano, „oddana Jezusowi”, bł. Siostra Dulce, „ambasadorka miłości”, bł. Adyliusz Daronch, „przyjaciel Chrystusa”, bł. Piotr Jerzy Frassati, „płonący miłością do ubogich i Kościoła”, bł. Izydor Bakanja, „męczennik szkaplerza”, bł. Fryderyk Ozanam, „sługa najuboższych”, św. Jerzy – „zwyciężający zło” oraz św. Andrzej Kim i Towarzysze – „męczennicy ewangelizacji”.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Savonarola
  09.07.2013 16:17
  Myslalem,ze wspolczesny Kosciol dal sobie spokoj z odpustami,bo kwestionuja one doskonalosc ofiary Jezusa na krzyzu...
 • nirs
  09.07.2013 17:18
  Ja to w te odpusty przestaje wierzy. Jeśli coś jest cenne i wyjątkowe, to nie kupujesz tego w każdym kiosku.
  Z tymi odpustami to wszystko bezsensowne jakieś.
  Przypomina mi to powoli nachalną promocję, byle jakiego produktu - całkowicie bez wartości.

  Niestety.
 • ML
  10.07.2013 00:03
  Nie zgadzam się z moimi przedmówcami. Kościół ma dostęp do skarbca łask Chrystusowych. Chrystus sam powiedział: <<Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie>> (Mt 16, 18-19)
 • Krzysztof
  10.07.2013 08:24
  Czy potrzebuje odpustów czy jednak Chrystus zapewnił mi całkowite zbawienie?

  Odpowiedź:
  List do Hebrajczyków 10:12-14 " Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, [...] Albowiem jedną ofiarą uczynił na zawsze doskonałymi tych, którzy są uświęceni."

  Kto decyduje o zbawieniu? Człowiek czy Bóg?

  Odpowiedź:
  List do Efezjan 2:8 "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar"

  Czy potrzebuje jakiegokolwiek ludzkiego pośrednika tu na ziemi w przychodzeniu do Boga oprócz Jezusa Chrystusa?

  Odpowiedź:
  1 list do Tymoteusza 2:5, “Albowiem jeden jest Bóg, jeden tez pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.”

  Myślę, że to rozwiązuje wszystkie powyższe wątpliwości.

  Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.