Pożar w kościele ewangelickim

Sześć zastępów straży gasiło w poniedziałek wieczorem pożar zabytkowego kościoła ewangelickiego w centrum Torunia. Płomienie zniszczyły konstrukcję dachu nad zakrystią świątyni.

"Ogień w pomieszczeniach zakrystii przylegającej do kościoła dostrzeżono około godziny 18.00. Płomienie ogarnęły część drewnianej konstrukcji dachowej" - poinformowała Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka kujawsko-pomorskiej straży pożarnej.

Zabytkowa świątynia znajduje się w centrum Torunia, niedaleko siedziby straży pożarnej. Sześciu zastępom strażaków udało sie szybko opanować płomienie i nie dopuścić, by ogień przerzucił się na główny korpus kościoła.

"Ustalaniem przyczyn i okoliczności pożaru zajmą sie teraz biegli. Wiele jednak wskazuje, że przyczyną powstania ognia były prowadzone w budynku prace remontowe" - dodała rzeczniczka.

Gruntowny remont kościoła parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu obejmujący podłogi, ściany i stropy, trwa od początku roku. Prace prowadzone są dzięki wsparciu z funduszy unijnych.

Według informacji posiadanych przez toruński magistrat, neogotycki kościół św. Szczepana wzniesiono w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. Dwunawowa budowla jest zwieńczona wieżą mierzącą blisko 50 metrów.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • katolik
  30.09.2013 22:51
  Nasz Pan Jezus Chrystus powiedział:
  Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.