Szkoła ewangelicka została otwarta w Gliwicach

Do nowego budynku w Gliwicach przeniosła się ewangelicka szkoła podstawowa. Jak powiedział dyrektor ds. rozwoju szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego im. Alberta Schweitzera, Marcin Szala, szkoła jest otwarta dla uczniów różnych wyznań.

Budynek szkoły podstawowej powstał na fundamentach dawnego przedszkola, które od 1905 roku było prowadzone przez Ewangelickie Towarzystwo Kobiet.

"Rozbudowa budynku będącego w kiepskim stanie jest finałem pierwszego etapu naszej inwestycji, a zarazem powrotem do przedwojennych tradycji" - powiedział dyrektor ds. rozwoju szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego im. Alberta Schweitzera, Marcin Szala.

Do 1939 r. ewangelicy prowadzili w Gliwicach cztery placówki oświatowe. Do obecnych czasów, na jednej z działek, dotrwał m.in. kompleks budynków. W jednym z tych budynków otwarto w 1995 roku liceum ogólnokształcące, kilka lat później uruchomione zostało także gimnazjum.

"Cztery lata temu zdecydowaliśmy o otworzeniu szkoły podstawowej, zaczęliśmy więc myśleć, gdzie ją ulokować. Początkowo chcieliśmy wyburzyć, ten zrujnowany obiekt po przedszkolu, ale ostatecznie zrekonstruowaliśmy go i rozbudowaliśmy" - tłumaczył Szala.

Obecnie znajduje się w nim 6 klas i 2 pomieszczenia administracyjne.

Obiekt, w którym mieści się Szkoła Podstawowa jest nowoczesny, wyposażony w elementy stylu postindustrialnego - estetyki poprzemysłowej (np. drzwi z metalowymi okuciami, stropy z betonu architektonicznego). W klasach 1-4 uczy się 54 uczniów (w liceum i gimnazjum 60).

W drugim etapie rozbudowy powstanie świetlica i kolejnych 6 klas.

Rozbudowę obiektu wsparli: parafia ewangelicko-augsburska, kilka protestanckich kościołów, oraz prywatni darczyńcy. "Kościół ewangelicki w Gliwicach liczy 500 osób a szkoła jest otwarta dla dzieci różnych wyznań" - podkreślił dyrektor szkół.

W Gliwicach są to jedyne placówki ewangelickie. Inne znajdują się m.in. w Cieszynie, Bielsku-Białej, Wrocławiu, Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.