Patriarcha Cyryl odznaczył Putina

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odznaczył 4 listopada prezydenta Rosji Władimira Putina nagrodą Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego, który pod koniec października obradował w Moskwie.

Nastąpiło to podczas spotkania obu przywódców w Salonach Patriarszych na Kremlu z okazji obchodzonego wtedy Dnia Jedności Ludowej. Wcześniej obaj zwiedzili wystawę-forum „Ruś Prawosławna – na Dzień Jedności Ludowej”, otwartą w stołecznym Maneżu na Placu Czerwonym. Wręczając odznaczenie, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) podkreślił „bezprzykładne zasługi” głowy państwa w odbudowie mocarstwowości Rosji.

„Jak nikt inny pod koniec XX wieku wniósł Pan swój wkład, aby Rosja znów stała się państwem mocarstwowym, aby odzyskała swe pozycje” – powiedział patriarcha. Zwrócił uwagę, że „ta walka o godne miejsce Rosji we wspólnocie światowej trwa również dzisiaj i widzimy [jej] wyniki, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń, związanych z pokojowymi wysiłkami Pana osobiście i naszej ojczyzny na rzecz uregulowania konfliktu wokół Syrii”.

Zdaniem Cyryla, który jeszcze na Soborze 31 października mówił, iż Rosja znajduje się obecnie na krawędzi katastrofy, kraj przeżywa teraz „stopniowy rozwój”, o czym świadczy m.in. wspomniana wystawa, poświęcona 400. rocznicy dynastii Romanowów.

Prezydent podziękował głowie Kościoła za przyznanie mu nagrody soborowej, jak również za przygotowanie wspomnianej wystawy i za udział RKP w obchodach 400-lecia. „Na wystawie tej znalazły odzwierciedlenie rola zarówno Domu Romanowów, jak i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w zachowaniu naszej ojczyzny i jej umocnienia” – powiedział szef państwa.

Władimir Putin jest pierwszym laureatem nagrody ustanowionej na posiedzeniu kierownictwa Soboru 12 września br. a decyzję o jej przyznaniu ogłosił sam patriarcha 30 ub. miesiąca otwierając XVII edycję tego wydarzenia. Odznaczenie składa się przede wszystkim z miniatury pomnika Tysiąclecia Rosji w Wielkim Nowogrodzie, nie podano natomiast, ile wynosi jej wartość pieniężna.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Stanisław_Miłosz
  06.11.2013 23:15
  Ale świętym chyba sobie rosyjscy prawosławni Putina nie ustanowią?
  Bo gdyby jednak, to znowu i tak już nikłe nadzieje na jakąś nawet tylko z nazwy jedność z KK chyba się całkiem rozwieją.
 • JAWA25
  03.01.2017 18:45
  http://gosc.pl/doc/1313246.Patriarcha-przeciw-odbrazawianiu-historii Cyryl "sprzeciwił się zrównywaniu odpowiedzialności sowieckiej Rosji z nazistowskimi Niemcami za rozpętanie II wojny światowej"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.