Proaborcyjny burmistrz księdza nie chce

Katolicy Nowego Jorku są oburzeni, bowiem w 60-osobowym zespole nowego burmistrza miasta Billa de Blasio, który weźmie udział w inauguracji jego urzędowania znajdą się m.in. dwaj księża ewangeliccy, dwóch żydowskich rabinów i jeden muzułmański imam ale nie będzie duchownego katolickiego.

Informując o tym dziennik „New York Daily News“ przypomina, że katolicyzm jest największym wyznaniem religijnym świata a katolicy stanowią ponad połowę mieszkańców Nowego Jorku.

Gazeta zwraca uwagę, że choć de Blasio nie był wychowywany religijnie określa siebie jako osobę "uduchowioną" a jego wujek z Włoch jest katolickim księdzem. „New York Daily News“ komentując jego postawę pisze: "De Blasio nie podziela wiary swoich przodków".

Bill de Blasio z Partii Demokratycznej, który na początku listopada wygrał wybory z miażdżącą przewagą 73 proc. jest radykalnym sprzymierzeńcem przemysłu aborcyjnego. Już zapowiedział walką z centrami pomocy dla kobiet w ciąży i ekspansję nowych klinik aborcyjnych.

Miasto Nowy Jork ma jedne z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. W efekcie 41 proc. wszystkich ciąż w mieście kończy się ich przerwaniem. Według pisma "New York Magazine" 10 proc. wszystkich aborcji w Stanach Zjednoczonych dokonuje się w Nowym Jorku, tu także dochodzi do 70 proc. aborcji w skali całego stanu Nowy Jork.

De Blasio tymczasem zapowiada intensyfikację wysiłków, na rzecz ułatwienia i rozwijania działalności placówkom aborcyjnym. Obiecuje wyszukać dla nich dzielnice, w których wciąż nie ma centrów aborcyjnych, i na korzystnych warunkach umożliwić otwieranie tam nowych placówek. Jednocześnie zamierza rozprawić się z kierowanymi przez obrońców życia centrami pomocy dla kobiet w ciąży.

Według polityka, który w młodości czerpał inspirację z ruchu komunistycznych sandinistów z Nikaragui, centra pomagające kobiecie urodzić dziecko, wspierające ją materialnie i szukające dla dziecka rodziców adopcyjnych, udają jedynie profesjonalne kliniki, gdyż nie oferują aborcji.

Zapowiada też więcej obowiązkowych szkoleń w zakresie aborcji, tak by nigdy w mieście nie brakowało medyków gotowych zabić dziecko w łonie matki. Chce także zadbać, by dzięki reformie ubezpieczeń zdrowotnych administracji Obamy, każdą kobietę było stać na aborcję.

De Blasio, określający siebie jak „demokratyczna socjalista” w okresie Zimnej Wojny chętnie podróżował do Związku Radzieckiego, spędził też z żoną miesiąc miodowy na Kubie, mimo obowiązującego Amerykanów zakazu odwiedzania tego kraju. Współpracował z określaną jako katolicko-lewicowa organizacją Quixote Center z Maryland, pomagającej m.in. nikaraguańskim komunistom.

Nowy burmistrz miasta jest pierwszym od 20 lat politykiem Partii Demokratycznej, który będzie rządził Nowym Jorkiem. Choć miasto znane jest ze swych sympatii wobec tej partii, od dwóch dekad rządzili nim politycy republikańscy lub niezależni.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Marian
  25.11.2013 15:19
  Polacy też niby tacy religijni, ale w 1993 w cuglach wybrali SLD a dwa lata później Kwaśniewskiego. Że nie wspomnę o wyniku Ruchu Palikota. Ale według CBOS w 2011 roku 95% osób w Polsce deklarowało się jako katolicy. Co jednak zupełnie nie przeszkadza im głosować na aborcjonistów.
 • gut
  25.11.2013 15:25

  Postawa pana burmistrza pokazuję na kogo atak jest ustawiony - najbardziej... na Kościół Rzymskokatolicki. Sam Nowa Lewica wie o kogo jej tak naprawdę chodzi... o >Rzymskokatolicki świat.<

 • Czytelnik
  25.11.2013 15:47
  > księża ewangeliccy

  Litości? KAI przeszedł już samą siebie w politycznej poprawności. Duchowni protestanccy są u nas nazywani pastorami i sami siebie tak nazywają.

  Przede wszystkim, ewangelicy nie mają święceń kapłańskich, bo nie istnieje tam sukcesja apostolska. Zbory ewangelickie, nie są też Kościołem w rozumieniu KK i prawosławnych. Sami siebie też nie uważają za księży.

  Może tak ksiądz biskup Budzik zajmie się tą agencją? Kuria Lubelska jest pewnie tak zajęta śledzeniem artykułów w ND, że nie ma czasu na zajęcie się KAI, która jej podlega. A szkoda.
 • Bogusława
  26.11.2013 16:45
  taka wola człowieka, każdy ma prawo podejmować własne decyzje i nie ma się co obrażać, widać ma jakiś powód, że tak zadecydował, a nie inaczej
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.