Wspólną modlitwą i apelem o poszukiwanie tego co łączy, w Warszawie zakończyła się katolicko-prawosławna konferencja „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Europy”. W spotkaniu uczestniczyli hierarchowie, politycy, historycy oraz przedstawiciele różnych środowisk z Polski i Rosji.
Spotykajmy się częściej
- Konkretnych dróg współdziałania jest bardzo wiele. Przede wszystkim powinniśmy częściej się spotykać – podkreślił metropolita Hilarion podczas debaty wieńczącej całą konferencję. Przyznał, że proces przygotowania ubiegłorocznego Wspólnego Przesłania do narodów Polski i Rosji, a teraz polsko-rosyjska konferencja w Warszawie bardzo zaktywizowała wzajemne kontakty obu Kościołów.
Przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego wskazywał, że chrześcijan łączy nie tylko przeszłość, ale również to, jak widzą swoją przyszłość. - Powinniśmy częściej spotykać się i omawiać np. temat obecności symboli chrześcijańskich w przestrzeni publicznej krajów europejskich, obecności Kościoła w życiu społecznym, ochrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich m.in. związanych z etyką rodzinną, rodzeniem i wychowywaniem dzieci, poszanowania życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz wiele innych – wyliczał metropolita Hilarion.
Wskazał, że w tych kwestiach prawosławni i katolicy są zgodni i dlatego powinni pomóc ludziom żyć w zgodzie z moralnością chrześcijańską.
Nawiązując do sobotniego, roboczego spotkania z abp. Józefem Michalikiem w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski podkreślił, że relacje między narodami i Kościołami mogą rozwijać się na różnych płaszczyznach. Wspomniał m.in. o wymianie studentów i wykładowców, o przedsięwzięciach w dziedzinie kultury – koncertach, wystawach itp. oraz programie pielgrzymek do Polski i Rosji.
Sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Wojciech Polak wyraził nadzieję, że oba Kościoły swoją przyszłość zapiszą w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania, w duchu miłości Boga i człowieka. - Dokonaliśmy przeglądu wielu tematów, zrodziło się wiele pomysłów wśród uczestników konferencji, to dobry znak na przyszłość, że nie poprzestajemy na deklaracjach ale już jest to rzeczywistość, której doświadczamy. Przyszłość rozpoczyna się teraz – zaznaczył.
Do wymienionych przez metropolitę Hilariona obszarów współpracy bp Polak dodał też konieczność promocji chrześcijańskiej koncepcji człowieka – wolności, moralności, życia, rodziny. W zsekularyzowanym społeczeństwie trzeba promować autentyczne piękno chrześcijańskiego stylu życia, ukazywać autentyzm i żywotność chrześcijaństwa – podkreślił.
Dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Sławomir Dębski stwierdził, że „dialog Polaka z Rosjaninem to zawsze dialog chrześcijanina z chrześcijaninem”. - Potrzebujemy zapraszać do tego dialogu jak największą ilość ludzi – mówił.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.