Podobnie jak Papież, również patriarcha moskiewski wiąże z konferencją pokojową Genewa 2 duże nadzieje na zakończenie krwawego konfliktu w Syrii. Cyryl wyraził też solidarność z wszystkimi ofiarami prześladowań za wiarę.
Zwracając się do uczestników konferencji pokojowej w Szwajcarii, Cyryl I podkreślił ich odpowiedzialność za zakończenie konfliktu, który przez trzy ostatnie lata pochłonął życie setek tysięcy niewinnych ofiar. Podobnie jak Papież Franciszek wezwał do natychmiastowego przerwania ognia i bratobójczych walk.
Innym znakiem przywrócenia pokoju na umęczonej ziemi syryjskiej, zdaniem patriarchy Cyryla, powinno być uwolnienie zakładników i niedopuszczanie do świętokradczego niszczenia obiektów sakralnych, pomników kultury i historii. Wśród porwanych i przetrzymywanych zakładników zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wymienił prawosławnych metropolitów Paula i Juhannę Ibrahima, porwanych w kwietniu ubiegłego roku w okolicach Aleppo, oraz przełożoną i siostry z monasteru św. Tekli w Maaluli.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.