W obronie wolności religijnej

- Powszechne prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie osiągnęły niespotykany wcześniej rozmiar - uważa abp Francis Chullikatt.

Nuncjusz apostolski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych wyraził taki pogląd podczas publicznej debaty na temat wolności religijnej, zorganizowanej w siedzibie Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

Hierarcha przypomniał, że wolność religijna jest fundamentalnym prawem człowieka, z którego wynikają inne prawa. Dlatego musi być zawsze zabezpieczona, chroniona i promowana. Przypomniał jednak, że w wielu miejscach na świecie tak niestety nie jest. Wskazał m.in. na trwające wciąż prześladowania religijne na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza względem chrześcijan. Dodał jednak, że do przypadków łamania tego prawa dochodzi także w krajach o długich tradycjach demokratycznych.

„Dzisiaj prześladowania religijne, zarówno jawne, jak i ukryte, pojawiają się z coraz większą częstotliwością na całym świecie. Nawet w niektórych demokracjach zachodnich, uchodzących za wzór praw człowieka i wolności, znajdujemy przypadki coraz mniej subtelnych oznak prześladowań, w tym prawnego zakazu uwidaczniania chrześcijańskich symboli i wyobrażeń – uprawnionych przejawów wiary, które przez wieki wzbogacały kulturę – będących własnością osobistą czy też publiczną. To sugeruje głęboki kryzys tożsamości w sercu tych wielkich demokracji, które zawdzięczają spotkaniu z chrześcijaństwem zarówno swoje pochodzenie, jak i kulturę, w tym także swą kulturę praw człowieka” – powiedział abp Chullikatt.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.