Wygnanie irackich chrześcijan

Jednym z najboleśniejszych problemów irackich chrześcijan jest emigracja. Przed amerykańską inwazją Iraku w 2003 r. było ich ok. 1 mln 300 tys., a dziś może tylko pół miliona – powiedział patriarcha chaldejski w wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego La Croix. Abp Louis Raphael Sako udał się do Francji na kolokwium o „Powołaniu chrześcijan Wschodu”, zorganizowane od 27 do 29 marca przez uniwersytet katolicki w Lyonie.

Zwierzchnik chaldejskich katolików skarży się na brak księży i zakonników. 20 kapłanów tego obrządku wyjechało z Iraku wraz z tak licznymi emigrantami. „Wielokrotnie kierowaliśmy za granicę apele o przysłanie misjonarzy, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi” – powiedział abp Sako. Znany jest on od dawna z inicjatyw dialogu międzyreligijnego. 

Zapytany o relacje z wyznawcami islamu przypomniał, że wśród uczniów 10 szkół chrześcijańskich Bagdadu jest więcej muzułmanów, niż chrześcijan. Patriarchat chaldejski otworzył niedawno szpital w szyickiej dzielnicy tego miasta. Indywidualne relacje z muzułmanami są często bardzo dobre, ale na forum publicznym bardziej się komplikują. Jak uważa patriarcha, głównym problemem jest kryzys islamu, powodowany przez zbrojne ruchy fundamentalistyczne, finansowane z zewnątrz. Fanatycy, którzy nie chcą w Iraku chrześcijańskiej obecności, są szkodliwi również dla reszty muzułmanów, myślących inaczej niż oni – podkreśla iracki hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.