Meczet w Hagia Sophia?

W Turcji znowu planuje się przywróceniu kościołowi Hagia Sophia w Stambule funkcji meczetu.

Świątynię Mądrości Bożej, wzniesioną w Konstantynopolu w VI wieku, sułtan Mehmed II Zdobywca zamienił na meczet zaraz po zajęciu miasta w 1453 r. Natomiast w 1934 r. władze świeckiego państwa tureckiego urządziły w nim muzeum.

80 lat po zamienieniu Hagia Sophia na muzeum wniosek o przywrócenie tam meczetu zgłosił w tureckim parlamencie mało znany poseł niezależny Hami Yildirim, ale wydaje się, że za inicjatywą stoi rząd. Niedawno premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan wyraził pragnienie, by w przypadającą 29 maja rocznicę zdobycia Konstantynopola przez Turków odbyły się w Hagia Sophia muzułmańskie modlitwy. W Stambule mówi się, że na uroczystości mają przybyć zwierzchnicy muzułmanów z całego świata, a słynna świątynia będzie odtąd pełnić na przemian funkcje meczetu i muzeum, podobnie jak tamtejszy Meczet Błękitny. Turecki rząd chciałby wyciszyć reakcje na powrót meczetu wyrażeniem zgody na otwarcie zamkniętej ponad 40 lat temu, w 1971 r., prawosławnej szkoły teologicznej na wyspie Halki. Patriarcha Bartłomiej był jednak zawsze przeciwny takiej zamianie i przywróceniu meczetu w Hagia Sophia.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.