Mord religijny w Pakistanie

Pakistański prawnik i obrońca praw człowieka muzułmanin Raszid Rehman zginął 7 maja w swym gabinecie w mieście Multan w prowincji Pendżab w środkowym Pakistanie.

Informując 9 bm. o tragedii watykańska agencja misyjna FIDES podała, że adwokat znajdował się w swym pokoju wraz z kolegą i klientem, gdy do środka weszło kilku uzbrojonych mężczyzn, którzy zaczęli strzelać, zabijając jego i raniąc pozostałych obecnych. Rehman był znany ze swego stanowiska przeciwnego osławionej Ustawie o bluźnierstwie.

W swej praktyce zawodowej wielokrotnie bronił licznych niewinnych ofiar tych przepisów, a obecnie jego klientem był Dżunaid Hafiz - muzułmanin oskarżony o bluźnierstwo, profesor miejscowego Uniwersytetu im. Bahauddina Zakariji. Zastrzelony prawnik był również koordynatorem pozarządowej Pakistańskiej Komisji Praw Człowieka w Multanie i od kilku miesięcy otrzymywał pogróżki.

To okrutne zabójstwo potępi chrześcijański adwokat Sardar Musztaq Gill, przewodniczący organizacji pozarządowej Ewangeliczne Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Prawa. W nocie przesłanej do FIDES-u zwrócił uwagę, że "obrońcom reprezentującym oskarżonych o bluźnierstwo i ujawniającym nadużywanie tych przepisów, ekstremiści często grożą śmiercią". "Wielu z nich musi nawet opuścić kraj" - dodał prawnik.

Jednocześnie zapewnił, że "ani groźby, ani przypadki zabójstw nie zdołają zniechęcić naszego zaangażowania na rzecz ochrony praw czowieka i mniejszości w Pakistanie".

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.