Egipt: święta w cieniu obaw przed zamachami

Chrześcijańskie święta to dla islamskich fundamentalistów okazja, by zademonstrować wrogość wobec innowierców.

W Egipcie przygotowaniom do Bożego Narodzenia towarzyszy narastająca obawa przed zamachami ze strony islamistów. Chrześcijańskie święta to dla fundamentalistów dobra okazja, by w ten sposób zademonstrować wrogość względem innowierców. Przed trzema laty w zamachu na katedrę w Aleksandrii zginęło ponad 20 osób. W tym roku islamiści znów grożą 8-milionowej mniejszości chrześcijańskiej.

Zdaniem bp Antoniosa Aziza Miny z katolickiego Kościoła koptyjskiego tym razem bardziej zdecydowanie od islamistów odcinają się muzułmańskie autorytety. Bożonarodzeniowe pogróżki potępiło już dwóch przedstawicielu prestiżowego Uniwersytetu Al-Azhar. Wyrazy solidarności okazują też zwyczajni muzułmanie – podkreśla bp Aziz Mina.

Przyznaje on, że pogróżki trzeba potraktować na poważnie. Zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie powinni strzec pokoju w swej ojczyźnie. Jednakże wyznawcy Chrystusa nie dadzą się ograbić z bożonarodzeniowej radości – zapewnia koptyjski biskup.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.