Brat Alois: Mniejszość, która jest solą ziemi

Musimy szukać racji, które przywrócą współczesnej Europie nadzieję i które dadzą ją także młodym ludziom.

Kolejny etap pielgrzymki zaufania przez Ziemię, którym jest Praga, może nas nauczyć, co to znaczy być mniejszością w społeczeństwie, a zarazem solą ziemi. Wskazuje na to brat Alois, przełożony ekumenicznej wspólnoty z Taizé, która zainaugurowała właśnie w stolicy Czech 37. Europejskie Spotkanie Młodych.

„Byliśmy w Pradze już w 1990 r., czyli rok po aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. Obecnie sytuacja jest całkowicie odmienna – mówi brat Alois. - Musimy szukać racji, które przywrócą współczesnej Europie nadzieję i które dadzą ją także młodym ludziom. Musimy pomóc im zaufać Bogu i uczyć żyć nadzieją, którą On daje. Chrześcijanie w Republice Czeskiej są mniejszością, być może uda nam się tu doświadczyć tego, co to znaczy być mniejszością, a zarazem solą ziemi. Tyle lat od obalenia Muru Berlińskiego nadal musimy budować wspólną Europę. Są wśród nas m.in. młodzi z Ukrainy i chcemy im wyrazić naszą solidarność. Będziemy też wspólnie modlić się o pokój. Brakuje go przecież nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i w Europie. Chcemy być solidarni z cierpiącymi i dać im odczuć naszą bliskość”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CZECHY, EKUMENIZM

 • _jasiek
  30.12.2014 14:52
  _jasiek
  Pamiętam ten 1990 rok. Moi Bracia z Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Diecezjalnej wybrali się na to spotkanie. Wrócili pod mocnym wrażeniem, że wszystko tam było bardzo powierzchowne i stwierdzili, że nic z tego nie wynieśli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.