Ambona mistra Husa

Dziś w Republice Czeskiej święto państwowe, upamiętniające spalenie na stosie Jana Husa. Z tej okazji Czeskie Radio przypomina m.in. o największym czeskim głazie, który związany jest z osobą reformatora.

Tzw. ambona Husa (Husova kazatelna) znajduje się w okolicy wsi Žemličkova Lhota w środkowych Czechach. Jest szeroka na 4 i wysoka na 2 metry, na jej środku znajduje się zaś wgłębienie, w którym można rozsiąść się niczym w fotelu.

Zgodnie z legendą w 1413 roku Jan Hus wygłosił w tym miejscu kazanie, w trakcie podróży do jednego ze swych przyjaciół, który przebywał na pobliskim zamku Zvěřinec.

Od 1977 roku ów wielki granitowy kamień jest pomnikiem przyrody, podobnie jak inne znajdujące się w okolicy głazy, rozrzucone na obszarze 10 hektarów.

Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez turystów – zarówno tych wędrujących pieszo, jak i rowerzystów. Prowadzą do niego bowiem dwa szlaki: czerwony i niebieski – donosi redaktor Markéta Vejvodová w audycji „Česko - země neznámá”.

Urodzony ok. 1370 roku Jan Hus był charyzmatycznym kaznodzieją. Kazania, które głosił na początku XV wieku w Kaplicy Betlejemskiej w Pradze cieszyły się ogromną popularnością. M.in. dlatego, że Hus posługiwał się na ambonie językiem czeskim, dzięki czemu walnie przyczynił się do formowania świadomości narodowej Czechów.

Wielki wpływ na poglądy Jana Husa wywarły pisma Johna Wycliffe’a, angielskiego reformatora religijnego, którego nauki zostały jednak potępione przez kościelną hierarchię. Nie inaczej było z Husem.

W 1414 roku cesarz Zygmunt Luksemburczyk zaprosił go do udziału w soborze powszechnym w Konstancji, gdzie Hus miał przedstawić swoje poglądy. Pomimo posiadania tzw. glejtu bezpieczeństwa, Hus został uznany za heretyka i aresztowany, a gdy odmówił potępienia 30 tez z własnego traktatu „De ecclesia”, wydano na niego wyrok śmierci i 6 lipca 1415 r. spalono na stosie.

Zdarzenie to wywołało ogromne oburzenie wśród zwolenników Husa. Z czasem doszło do wojen husyckich (lata 1420–1433), w których husyci walczyli przeciw popieranym przez papieża, a zorganizowanym przez cesarza krucjatom.

Dziś w Czechach i na Słowacji funkcjonuje protestancki Czechosłowacki Kościół Husycki.

«« | « | 1 | » | »»