Indie: Biskupi w marszu pokoju

Hierarchowie zaapelowali do rządzących o zapewnienie wolności religijnej gwarantowanej przez konstytucję Indii.

Sprawa niedawnej serii napadów na kościoły w stołecznym Delhi zdominowała obrady tamtejszego episkopatu, które odbyły się w Bangalurze. Biskupi wzięli udział w piątkowym marszu pokoju ulicami miasta, a na zakończenie obrad wydali specjalne oświadczenie. Apelują w nim do rządzących o zapewnienie praworządności i wolności religijnej gwarantowanej przez konstytucję Indii.

Katoliccy biskupi przypominają, że ataki na kościoły to nie jedyne incydenty, jakie zagrażają mniejszościom religijnym. Potępiono w tym kontekście akty agresji wobec osób duchownych oraz stosowanie przez fundamentalistów masowych, przymusowych rekonwersji na hinduizm. Większość sprawców takich działań pozostaje bezkarna, a konsternację budzi milczenie klasy politycznej. Episkopat wyraził też niepokój z powodu przekształceń dokonywanych w systemie edukacyjnym. Czynią one chrześcijan obywatelami drugiej kategorii, choć to właśnie oni wnieśli olbrzymi wkład w budowę struktur wychowania, ochrony zdrowia i pomocy społecznej w Indiach. „Do rządu, który ma obowiązek ochrony obywateli i ich praw, należy przestrzeganie praworządności i położenie kresu atakom grup, które zatruwają pokój i zgodę społeczną w kraju” – napisali łacińscy biskupi Indii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.