Zjednoczenie prawosławia na Ukrainie?

Wkrótce mają rozpocząć się rozmowy zjednoczeniowe między dwoma ukraińskimi Kościołami prawosławnymi: autokefalicznym oraz Patriarchatu Kijowskiego.

Moderatorem rozmów jest ekumeniczny patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, honorowy zwierzchnik całego prawosławia. Formalnie Konstantynopol nie bierze w nich udziału, obie struktury bowiem są niekanoniczne, ale od dawna wysyła sygnały, że należałoby rozpocząć zjednoczenie trzech największych Kościołów prawosławnych na Ukrainie.

Konsekwencją udanej fuzji tych dwóch Kościołów byłyby z pewnością rozmowy z pozostałą częścią ukraińskiego prawosławia, uznającą kanoniczną zwierzchność Patriarchatu Moskiewskiego. Między tymi trzema wspólnotami nie ma różnic teologicznych, a jedynie polityczne. Patriarchat Kijowski oraz ukraiński Kościół autokefaliczny podkreślają ukraińską tożsamość, natomiast część uznającą zwierzchność Moskwy dystansuje się od jednoznacznych deklaracji politycznych, a na Wschodniej Ukrainie często wspiera separatystów. 

24 lutego br. zmarł zwierzchnik ukraińskiego autokefalicznego Kościoła, metropolita tarnopolski i podolski Metody (Kudrjakow) i ta okoliczność sprzyja prowadzeniu rozmów zjednoczeniowych. Biskupi tego Kościoła zadeklarowali, że nie wybiorą nowego zwierzchnika przed zakończeniem rozmów z Patriarchatem Kijowskim. Poinformował o tym 13 kwietnia w wywiadzie telewizyjnym metropolita Makary (Maletycz), który po śmierci Metodego został tymczasowym administratorem tego Kościoła.

Patriarchat Kijowski powstał na początku lat 90., gdy Patriarchat Moskiewski nie zgodził się nadać autokefalii ukraińskiemu prawosławiu. Obecnie to najliczniejsza pod względem liczby wyznawców wspólnota prawosławna na Ukrainie. Ukraiński autokefaliczny Kościół prawosławny jest wspólnotą wyraźnie mniejszą i nawiązuje do struktur utworzonych na Ukrainie w 1921 r. Także patriarcha Filaret (Denysenko), głowa Patriarchatu Kijowskiego, potwierdził rozpoczęcie rozmów z Kościołem autokefalicznym, podkreślając, że w obliczu wojny na Wschodzie Kościoły prawosławne powinny zjednoczyć się. 

«« | « | 1 | » | »»
 • adamp_314
  14.04.2015 09:36
  adamp_314
  "Patriarchat Kijowski [...] to najliczniejsza, pod względem liczby wyznawców wspólnota prawosławna na Ukrainie"

  Rzeczywiście :) dotąd wydawało mi się, że to moskiewski jest najliczniejszy bo w statystykach na ogół podaje się liczbę parafii itp. Moskiewski ma 2-3 razy lepiej rozwiniętą infrastrukturę ale kijowski ma rzeczywiście więcej wiernych. Teraz jeszcze dodatkowo Ukraińcy odchodzą z Patriarchatu Moskiewskiego. Chciało by się tylko by również infrastruktura należała do wiernych a nie do biskupów.
 • eko
  14.04.2015 14:07
  W Polsce prawosławni sa mniejszością i mimo to mają autokefalię. Czemu ukraińscy prawosławni nie mogliby dostać swojej autokefalii? Jedynym problemem jest Patriarchat Moskiewski, który uważa Ukrainę za swoje dominium :-(
  Gdyby Moskwa odpuściła wówczas ukraińska cerkiew zapewne dostałaby to co jest jej marzeniem - niezależność od Moskwy!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.