Patriarchat moskiewski w sprawie migracji

W związku z kryzysem wywołanym masową migracją ludów z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy stanowisko patriarchatu moskiewskiego przedstawił przewodniczący jego Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem ks. Wsiewołod Czaplin.

Stwierdził on, że wierność tradycyjnym wartościom jest najlepszym środkiem obronnym przeciwko wpływom „pseudoislamskich ekstremistów”.

Ks. Czaplin powiedział, że zsekularyzowane społeczeństwo nie poradzi sobie z fanatyzmem i ekstremizmem religijnym napływającym obecnie do Europy. Społeczeństwo oparte na świeckich ideałach zawsze stoi na przegranej pozycji w zderzeniu z pseudoreligijnym ekstremizmem, nawet jeżeli przez jakiś czas, nie dłuższy jego zdaniem niż 20-30 lat, będzie przeciwstawiać się siłą i pieniędzmi.

Oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego podkreślił, że bezideowość zawsze ulegnie ideom, a brak wiary – wierze. Jako przykład podał historię Związku Sowieckiego, w którym panowały „twarda ekonomia, silna władza i stosowano nieludzkie represje, a mimo tego wszystko to upadło, ponieważ brakowało wiary”. Tak też, jego zdaniem, zsekularyzowane społeczeństwo upadnie pod naciskiem sił społeczno-religijnych.

Zdaniem ks. Czaplina chrześcijaństwo – w Rosji prawosławie – oraz islam proponują sposób życia zgodny z wartościami, obejmujący ekonomię, ustrój społeczny, kulturę, edukację. Przywiązanie do tradycyjnych wartości może stać się jedyną skuteczną alternatywą dla sekularyzacji i pseudoislamskiego ekstremizmu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Atimeres
  28.09.2015 11:40
  Konieczne raczej przywiązanie do prawdy o rzeczywistym objawieniu Bożym, o tym, że tylko jedna religia służy tej rzeczywistości i jest zbawcza.
  W dobie fałszywie pojętego ekumenizmu odłożono do lamusa Deklarację Dominus Iesus, że jest jedna objawiona religia i jeden zbawiciel świata. Do autorstwa tej deklaracji, niby tylko kard. J. Ratzingera, przyznawał się także Papież św. Jan Paweł II.
  .........
  Poza tym potrzebna prawda historyczna o migracjach i wędrówkach ludów - wiedza, do czego one doprowadzały ludy, narody i mocarstwa.
  Czytajcie arcyciekawy artykuł L. Sliwy w niedzielny Gościu - jak migracje hord analfabetów i błędy polityki rzymskiej doprowadziły do rozbicia potężnego państwa na zawsze!
  Czytajcie też co dopiero wydaną książkę historyka Jerzego Strzelczyka "Goci. Rzeczywistość i mity".
  Historia - nauczycielką życia, dla czytających i myślących.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.