Zbieraliśmy owoce spotkania Papieża i Patriarchy Cyryla na Kubie – uważa o. Hyacinthe Destivelle OP.
W ubiegłym roku doszło do istotnego zbliżenia między Stolicą Apostolską i Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Zbieraliśmy owoce spotkania Papieża i Patriarchy Cyryla na Kubie – uważa o. Hyacinthe Destivelle OP, odpowiedzialny w Watykanie za relacje ze słowiańskimi Kościołami prawosławnymi. Przypomina on przede wszystkim opinię patriarchy o peregrynacji relikwii św. Mikołaja po Moskwie i Petersburgu, która uczyniła dla wzajemnego zbliżenia o wiele więcej niż długie lata dialogu. Zaangażowała bowiem w ruch ekumeniczny rzesze zwyczajnych wiernych.
Podsumowując dla Radia Watykańskiego ekumeniczne wydarzenia minionego roku, o. Destivelle przypomina również o wizycie kardynała sekretarza stanu w Moskwie, a także o projektach kulturalnych, takich jak wystawa eksponatów Muzeów Watykańskich w Moskwie. Francuski dominikanin przyznaje jednak, że problematyczną kwestią w relacjach z rosyjskim prawosławiem nadal pozostaje Kościół greckokatolicki. Jednak i na tym polu dialog jest możliwy – twierdzi o. Destivelle.
„W ubiegłym roku podczas obchodów pierwszej rocznicy spotkania w Hawanie kard. Kurt Koch zaproponował utworzenie specjalnej komisji dwustronnej, która zajmowałaby się tym problemem i która by zapewniła regularny kontakt. Jest to chyba jedyne możliwe rozwiązanie, aby mieć bezpośrednie relacje i dialog. Mamy nadzieję, że uda się to zrealizować, by móc dyskutować o wszystkich problemach, dotyczących zarówno przeszłości, jak i chwili obecnej. Dialog może być niekiedy bardzo trudny. Widzimy to na przykładzie Kościoła katolickiego w Chorwacji i Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Ale samo podjęcie dialogu już zmienia atmosferę wzajemnych relacji. Dlatego dialog choć trudny, jest jednak niezbędny” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Hyacinthe Destivelle z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.