Nieporozumienia patriarchatów

Kościół prawosławny przygotowuje się do swego Soboru Powszechnego. Ma się on odbyć w przyszłym roku. Jednak jego dokładna data zależy od przygotowania koniecznych dokumentów – oznajmił metropolita Hilarion Ałfiejew, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Według wcześniejszych postanowień zwierzchników i przedstawicieli wszystkich lokalnych Kościołów prawosławnych, przyjętych na początku marca b. r. Powszechny Sobór Prawosławny powinien rozpocząć swe obrady w Stambule (Konstantynopolu) w 2016 r. Tymczasem reprezentujący patriarchat moskiewski metropolita Hilarion uznał tę datę za niepewną, gdyż stwierdził, że o planach zwołania Soboru w roku 2016 słyszał jedynie ze strony patriarchatu Konstantynopola bez oficjalnego potwierdzenia. Zdaniem rosyjskiego hierarchy dokładna data zwołania Soboru będzie ustalona w zależności od stopnia przygotowania koniecznych dokumentów.  Hilarion nie wykluczył obecności patriarchy moskiewskiego Cyryla na styczniowym spotkaniu zwierzchników Kościołów prawosławnych świata, na którym mają być prowadzone przygotowania do Soboru.

Nieporozumienia między patriarchatami Moskwy i Konstantynopola dotyczą zapewne roli tegoż ostatniego jako pierwszego w światowym prawosławiu, na co nie wyraża zgody Moskwa. Kwestie sporne mogą również wiązać się z dążeniami do autokefalii ukraińskich Kościołów prawosławnych nie podlegających Moskwie, a szukających jedności z patriarchatem Konstantynopola.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PRAWOSŁAWIE

Reklama

Reklama

Reklama