Nieporozumienia patriarchatów

Kościół prawosławny przygotowuje się do swego Soboru Powszechnego. Ma się on odbyć w przyszłym roku. Jednak jego dokładna data zależy od przygotowania koniecznych dokumentów – oznajmił metropolita Hilarion Ałfiejew, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Według wcześniejszych postanowień zwierzchników i przedstawicieli wszystkich lokalnych Kościołów prawosławnych, przyjętych na początku marca b. r. Powszechny Sobór Prawosławny powinien rozpocząć swe obrady w Stambule (Konstantynopolu) w 2016 r. Tymczasem reprezentujący patriarchat moskiewski metropolita Hilarion uznał tę datę za niepewną, gdyż stwierdził, że o planach zwołania Soboru w roku 2016 słyszał jedynie ze strony patriarchatu Konstantynopola bez oficjalnego potwierdzenia. Zdaniem rosyjskiego hierarchy dokładna data zwołania Soboru będzie ustalona w zależności od stopnia przygotowania koniecznych dokumentów.  Hilarion nie wykluczył obecności patriarchy moskiewskiego Cyryla na styczniowym spotkaniu zwierzchników Kościołów prawosławnych świata, na którym mają być prowadzone przygotowania do Soboru.

Nieporozumienia między patriarchatami Moskwy i Konstantynopola dotyczą zapewne roli tegoż ostatniego jako pierwszego w światowym prawosławiu, na co nie wyraża zgody Moskwa. Kwestie sporne mogą również wiązać się z dążeniami do autokefalii ukraińskich Kościołów prawosławnych nie podlegających Moskwie, a szukających jedności z patriarchatem Konstantynopola.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PRAWOSŁAWIE

Pobieranie...
  • prawosławny
    31.10.2015 23:17
    Kolejny raz powtarzane są informacje nieprawdziwe - sobór ten nie będzie miał charakteru soboru powszechnego, tj. mogącego wprowadzać zmiany dogmatyczne, jak, np. watykański II.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.