Święty natychmiast. Za życia

Rosja: Grupa prawosławnych chce ogłosić Putina świętym.

Działacze organizacji „Komitet Narodowy +60o”, powstałej z okazji 60. urodzin Władimira Putina, chcą, aby Patriarchat Moskiewski przyspieszył proces ogłoszenia go świętym. Według nich, do ich organizacji nieustannie zwracają się prawosławni obywatele kraju z prośba o wsparcie idei kanonizacji obecnego szefa państwa. Członkowie Komitetu zaapelowali już raz w tej sprawie do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, obecnie zaś chcą przyspieszenia tego procesu.

Chodzi o to, aby „wreszcie wprowadzić do liturgii oficjalną modlitwę «za Putina»!” – stwierdza oświadczenie organizacji. Przypomniano, że zgodnie z najnowszymi ogólnokrajowymi badaniami opinii publicznej dla 90 proc. mieszkańców Rosji „prezydent jest ostoją i nadzieją w ich życiu ziemskim, a prawie sto procent prawosławnych codziennie modli się o jego zdrowie i pragnie widzieć go jako dożywotniego przywódcę wielkiej Rosji”. „Nie jest tajemnicą, że tytaniczne siły dla dobra Rosji otrzymuje on [Putin] od Boga” – podkreśla dokument Komitetu.

Zwraca także uwagę, że „włączony do wspólnoty kościelnej przywódca broni bohatersko prawosławnych na Ukrainie i w Syrii” oraz „wspaniale przywrócił ojczyźnie święty Korsuń [Chersonez na Krymie]”.

W trudnym czasie „zaciekłych ataków Zachodu na nasze wartości duchowe i gospodarczą potęgę państwa wszyscy patrioci zespolili się wokół Władimira Putina, wierząc w jego powodzenie i niezwyciężoność” – napisali działacze organizacji. Wyrazili przy tym nadzieję, że „zdrowe siły w Rosyjskim Kościele Prawosławnym wypełnią to duchowe zamówienie narodu rosyjskiego” i już w 2016 roku we wszystkich świątyniach Patriarchatu Moskiewskiego rozlegnie się modlitwa „Za Putina – zbawcę Rosji”.

Komitet Narodowy +60o powstał w Sankt-Petersburgu w 2012, aby odpowiednio przygotować przypadające 7 października tego roku 60. urodziny prezydenta Rosji. Znany jest z różnych kontrowersyjnych inicjatyw, np. propozycji, a nawet żądania, aby Putin „dla dobra kraju” poślubił Marię Władimirowną Romanową, stojącą na czele Domu Panującego Romanowów.

«« | « | 1 | » | »»