Prawosławno-katolicka konferencja we Włodzimierzu

We Włodzimierzu nad Klaźmą zakończyła się międzynarodowa konferencja społeczno-kościelna z serii „Wykłady Pokrowskie”.

Już po raz jedenasty zebrali się na niej prawosławni i katolicy – w tym naukowcy, działacze kulturalni, seminarzyści i studenci – by rozmawiać o sztuce, nauce i życiu społecznym. Wśród głównych organizatorów konferencji wymienić należy miejscową diecezję prawosławną i rzymskokatolicka parafię Matki Bożej Różańcowej. Brały w niej udział również inne organizacje prawosławne i katolickie.

Hasło tegorocznej konferencji zaczerpnięto z prologu Ewangelii św. Jana: „Na początku było Słowo”. W ten sposób nawiązano do obchodzonego w Rosji Roku Literatury. Do uczestników konferencji zwrócili się: miejscowy gubernator Swietłana Orłowa, prawosławny metropolita suzdalski i władimirski Eulogiusz oraz ordynariusz diecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi. Katolicki hierarcha zwrócił uwagę, że w tym roku Papież Franciszek ogłosił dniem modlitw w intencji obrony Bożego stworzenia 1 września, który zbiega się z początkiem roku liturgicznego u prawosławnych. Zaznaczył , że „stwórcze Słowo Boga wcieliło się w czasie i przestrzeni, przyjęło postać człowieka, co pozwala również obecnie zbliżać się do Niego i poszukiwać rozwiązania swoich problemów, podobnie jak Grecy opisani w Ewangelii św. Jana”.

W trakcie konferencji głos zabierali przedstawiciele miejscowych uczelni wyższych, duchowni prawosławni i katoliccy. Konferencja zakończyła się koncertem muzyki religijnej w kościele parafialnym Matki Bożej Różańcowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama