Patriarchowie prawosławni: chronić chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Modlimy się do Boga w intencji pokoju na całym Bliskim Wschodzie, aby nigdy nie zabrakło chrześcijan na tych ziemiach – czytamy w oświadczeniu wydanym po spotkaniu zwierzchników Kościołów prawosławnych Aleksandrii, Antiochii, Jerozolimy i Cypru, jaki odbył się w stolicy tego kraju – Nikozji.

Zwierzchnicy tych Kościołów podjęli także zobowiązanie do umocnienia współpracy między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi we wspieraniu obecności wyznawców Chrystusa na tych terenach. Zwrócili się także z apelem do wszystkich sił politycznych, aby podjęły konkretną współpracę na rzecz rozwoju tych ziem, gdyż na przestrzeni wieków ich mieszkańcy cierpieli i cierpią z powodu wielkich niesprawiedliwości. Wyrazili także swój ból z powodu obojętności możnych tego świata wobec porwania w Aleppo przed 6 laty dwóch metropolitów: prawosławnego Pavlosa Yaziziego i syryjskiego Ioannisa Ibrahima, o których losach nic nie wiadomo.

Patriarchowie zebrani w Nikozji odnieśli się także do sytuacji podzielonego prawosławia na Ukrainie. Wezwali do pracy, z jednej strony, nad osiągnięciem jedności eucharystycznej między Kościołami i z drugiej, nad ochroną wiernych i świątyń przed jakimikolwiek aktami przemocy, niezależnie od tego, skąd one pochodzą ani od przyczyn, które do tego prowadzą.

«« | « | 1 | » | »»