Miałyby one zbrojnie bronić praw chrześcijan w Syrii i walczyć z dżihadystami.
„Utworzenie pojedynczych oddziałów zbrojnych do walki w obronie naszych praw może doprowadzić do kolejnego «holokaustu», co miało już miejsce w przeszłości, gdy tego typu grupy walczyły w różnych konfliktach” – uważa patriarcha chaldejski Louis Raphael Sako. Odniósł się on w ten sposób do prób tworzenia samoobrony chrześcijańskiej, podejmowanych przez wspólnoty syryjskie, asyryjskie i chaldejskie. Opowiadają się one za koniecznością militarnej obrony własnych praw i podjęciem czynnej walki z dżihadystami. Miałoby się to stać właśnie poprzez utworzenie wyznaniowych grup zbrojnych.
Patriarcha zauważa, że tego typu oddziały będą utrzymywane przez te same siły, które wywołały obecny konflikt. Jedyne zatem legalne i skuteczne rozwiązanie, jakie jest do przyjęcia, to zaciągnięcie się do regularnej armii irackiej lub oddziałów należących do regionu Kurdystanu, by podjąć wspólne działania na rzecz wyzwolenia tych ziem spod dominacji tzw. Państwa Islamskiego. „Musimy zdać sobie sprawę, że nasz los jest związany z sytuacją wszystkich Irakijczyków – powiedział abp Sako. – Jest to zatem jedyny sposób, by zabezpieczyć naszą wspólną przyszłość, kiedy szyici będą gotowi oddać życie wraz z Kurdami, sunnitami, chrześcijanami i Turkmenami”.
Patriarcha wyraził także przekonanie, że chrześcijaństwa nie uda się z Bliskiego Wschodu usunąć. Wyznawcy Chrystusa, przywiązani do swojej ziemi, dumni z własnej tożsamości i misji pełnionej w tej części świata, pozostaną tam bowiem pomimo wielu trudności.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.