Kard. Marx: Każdy ma prawo do godnego starzenia

"To złe świadectwo dla naszego społeczeństwa, jeśli ludzie starsi zastanawiają się dziś nad eutanazją, bo boją się samotności" – czytamy we wspólnym oświadczeniu niemieckiego episkopatu i Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

Od wczoraj trwa tam „Tydzień dla życia”, coroczna inicjatywa Kościoła katolickiego, do której w 1994 r. przyłączyli się również protestanci. Ma ona na celu propagowanie godności człowieka na wszystkich etapach życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. W tym roku w centrum kampanii znajdują się seniorzy.

Podczas ekumenicznego nabożeństwa w katedrze w Moguncji kard. Reinhard Marx podkreślił, że każdy ma prawo do „godnego starzenia się“. Przewodniczący niemieckiego episkopatu powiedział, że potrzebne jest społeczeństwo, które łączy pokolenia i szanuje ludzi starszych, a nie odsuwa ich do domów starców, by ich zapomnieć. „Życie to nie tylko życie 40-latków, którzy suwerennie panują nad gospodarką i społeczeństwem, zakładają rodziny i budują domy. Życie ludzkie ma od początku do końca taką samą wartość” - stwierdził kard. Marx. Również przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech apelował o poszanowanie dla osób w podeszłym wieku. Jako przykład bp Heinrich Bedford-Strohm podał Johanna Sebastiana Bacha, który w sędziwym wieku skomponował wiele ważnych utworów.

Natomiast Martin Lohmann, przewodniczący Niemieckiej Federacji Ruchów Obrony Życia, przestrzegł, by w przypadku seniorów nie dopuścić do tego, co stało się z aborcją, której przeprowadzanie jest dziś czymś oczywistym. Jego zdaniem doszło do „pełzającej zmiany świadomości. Teraz nie wolno dopuścić do tego, by i eutanazja stała się czymś normalnym w myśleniu społeczeństwa” – stwierdził w swoim wykładzie w Moguncji szef niemieckich ruchów pro-life.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Barney
    13.04.2016 09:20
    Patrzcie patrzcie, kardynał Marx powiedział coś z sensem, co nie staje przeciw nauce Kościoła. Czyżby zaczął się nawracać? Byłoby naprawdę dobrze!
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.