25-latka prezeską Synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech

Zastąpiła na tym stanowisku 79-letnią Irmgard Schwaetzer.

Anna-Nicole Heinrich, 25-letnia absolwentka filozofii na uniwersytecie w Ratyzbonie, została wybrana nową prezeską Synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Zastąpiła na tym stanowisku 79-letnią Irmgard Schwaetzer.

Kobiety stoją na czele ewangelickiego Synodu od 2003 r. Heinrich jest najmłodszym w historii szefem tego najwyższego organu władzy Kościoła. Wyboru dokonano podczas posiedzenia online. Młoda członkini Kościoła luterańskiego w Bawarii niespodziewanie wygrała z 41-letnią polityczką partii Zielonych Nadine Bernshausen stosunkiem głosów 75 do 39 przy 11 wstrzymujących się.

Heinrich jest specjalistką od cyfryzacji życia Kościoła. Dotychczas była delegatką młodzieży w tzw. Z-Teamie, który wypracował w „Jedenaście wytycznych na przyszłość Kościoła”, opublikowanych w listopadzie ub.r. Przed obradami Synodu podkreślała konieczność reform w Kościele.

Przewodniczący katolickiej konferencji episkopatu bp Georg Bätzing uważa, że wybór 25-latki jest „dobrym znakiem”, gdyż może dać wielu młodym ludziom odwagę i bodziec do zaangażowania się w życie Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama