Przedstawiciele parafii ewangelicko-augsburskiej i rzymskokatolickiej spotkali się już po raz 25.
We wtorek 7 czerwca w kościele Wang w Karpaczu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem wiernych dwóch chrześcijańskich wyznań.
- Zebraliśmy się tutaj jako chrześcijanie, by słuchać Słowa Bożego i wspólnymi pieśniami oraz modlitwą uwielbiać naszego Boga – rozpoczął ks. Edwin Pech, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej.
Jakub Zakrawacz /Foto Gość Nabożeństwo rozpoczął ks. Edwin Pech, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wang.Lektura Pisma Świętego przeplatana była śpiewem psalmów, a oprawę muzyczną na wydarzeniu zapewnił Chór Ekumeniczny z Karpacza pod dyr. Andrzeja Gniewka.
Jakub Zakrawacz /Foto Gość O oprawę muzyczną zatroszczył się Chór Ekumeniczny z Karpacza.Kazanie wygłosił natomiast ks. Paweł Oskwarek, gospodarz rzymskokatolickiej parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu. - Miłość zaczyna się od słuchania. Słuchać Boga jest czymś najpiękniejszym, a zarazem czymś trudnym. Może dla nas, ludzi współczesnych, jeszcze bardziej trudnym, bo świat bardzo krzyczy, zabierając nam ciszę, spokój – opowiadał ks. Paweł, który odniósł się również do przeczytanych słów Pisma Świętego mówiących o przymierzu Boga z ludźmi reprezentowanymi przez Noego. – Bóg przyrzekł, że nigdy nie dopuści do kataklizmu, który byłby zagładą całej ludzkości. Czasem boimy się katastrof, ale nie zawsze pamiętamy, że największą z nich jest odwrócenie się od Boga – przypominał kapłan.
Jakub Zakrawacz /Foto Gość Ks. Paweł Oskwarek, gospodarz parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu.Tradycję wspólnych nabożeństwa rozpoczęli w 1997 r. ks. Edwin Pech wraz z ks. Zenonem Stoniem, ówczesnym proboszczem rzymskokatolickiej parafii w Karpaczu (obecnie gospodarz parafii w Ścięgnach) i kontynuowana jest do dzisiaj.
- Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, by obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła – mówił ks. Edwin - Wiele parafii przenosi wspomniane nabożeństwa na czas letni i stwierdziliśmy, że najlepszym czasem będą okolice Uroczystości Zesłania Ducha Świętego - tłumaczył ksiądz, który już teraz zaprosił na przyszłoroczne obchody we wtorek po Zesłaniu Ducha Świętego.
Wydarzenia ekumeniczne w Karpaczu odbywają się co roku, na przemian: w kościele pw. Nawiedzenia NMP i świątyni Wang. Miejsce, w którym nabożeństwo odbyło się po raz ostatni jest niezwykłe, bowiem była to kiedyś świątynia wikingów, która zdemontowana i zapakowana w skrzyniach przybyła z Norwegii do Karpacza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.