Pieśni ewangelickie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny zabrzmią 29 października podczas koncertu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. Będzie on towarzyszył premierze najnowszej płyty zespołu pt. "Solus Christus".
Płyta została nagrana wiosną tego roku w siedzibie zespołu w Koszęcinie (Śląskie) z myślą o jubileuszu 500-lecia Reformacji, który przypada w 2017 roku. Premiera programu pod tym samym tytułem miała miejsce już w 2012 roku, w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, z okazji IV Festiwalu Kultury Protestanckiej.
Od tego czasu "Solus Christus" był już wielokrotnie prezentowany publiczności, także wiernym Kościoła Ewangelickiego, spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Koncerty odbyły się m.in. we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Poznaniu, Katowicach i Legnicy. Jak podkreślają przedstawiciele zespołu, nagranie płyty jest ukłonem w stronę społeczności ewangelickiej w Polsce, a także wyjściem naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, którzy z radością sięgają po nagrania Zespołu "Śląsk", doceniając ich wysoki poziom artystyczny i różnorodność repertuarową.
Na "Solus Christus" złożyły się utwory autorstwa między innymi: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Francoisa Josepha Gosseca, Cesara Franca, a także utwory ewangelickie w opracowaniu Stanisława Hadyny. Na płycie nagrano w sumie 18 utworów, w opracowaniach muzycznych m.in. Stanisława Hadyny, Jean Claudea Hauptmanna, Krzysztofa Dziewięckiego.
Wśród nich znalazł się m.in. "Warownym grodem jest nasz Bóg" - pieśń z 1529 roku, która w czasach Marcina Lutra była hymnem reformacji, a dziś jest śpiewana podczas nabożeństw w większości kościołów protestanckich. Nie zabrakło najbardziej znanych i popularnych pieśni ewangelickich m.in.: "Toruj Jezu sam", "Ojcowski dom" czy "Jezu przekrasny", a także pieśni w opracowaniu Stanisława Hadyny: "Wierzyć mnie Panie ucz", "Imię Jezus", "Widząc jak ktoś płacze", "Za rękę weź mnie Panie", "Ojcze nasz".
"Wyśpiewując pieśni tak drogie sercom ewangelików w Polsce, pragniemy okazać nasz wielki szacunek dla wspólnoty, której częścią był także założyciel i patron zespołu - Stanisław Hadyna. Mamy nadzieję, że nasza interpretacja tych jakże pięknych utworów ewangelickich, dostarczy nie tylko artystycznych wzruszeń, ale i głębokich przeżyć duchowych" - podkreślił w słowie wstępnym do wydawnictwa dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.
Istniejący od 1953 r. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny jest uważany za jednego z ambasadorów polskiej kultury na świecie. To liczący ponad 100 osób skład artystyczny - chór, balet i orkiestra. W swojej historii zespół dał ok. 8 tys. koncertów dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Po 11 latach kadencji Justin Welby w niesławie opuścił 6 stycznia urząd arcybiskupa Canterbury.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.