Papież w Lund: Nie możemy pogodzić się z podziałem

Z udziałem papieża Franciszka w Szwecji trwają obchody 500-lecia Reformacji. Hasłem tej 17-stej zagranicznej podróży podczas obecnego pontyfikatu są słowa: „Razem w nadziei”.

Po południu Ojciec Święty wziął udział w modlitwie ekumenicznej w katedrze luterańskiej w Lund. W wygłoszonej przy tej okazji homilii papież Franciszek podkreślił, że istotą wysiłków na rzecz zjednoczenia chrześcijan jest trwanie w jedności z Chrystusem, bez którego „nic nie możemy uczynić”.

 

TŁUMACZENIE:
„Nie możemy pogodzić się z podziałem i dystansem, jaki rozdzielenie wytworzyło między nami. Możemy to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam zrozumienie siebie nawzajem.”

 

Ojciec Święty zaznaczył, że jedność chrześcijan jest pragnieniem samego Jezusa. Dlatego trzeba spojrzeć z miłością i szczerością na przeszłość „i uznać błąd oraz prosić o przebaczenie”. Dodał, że również lud Boży pragnie jedności. Bowiem podział „historycznie został utrwalony bardziej przez ludzi władzy tego świata, niż ze względu na wolę wiernego ludu”.

 

TŁUMACZENIE:
„Jako chrześcijanie będziemy wiarygodnym świadectwem miłosierdzia na tyle, na ile przebaczenie, odnowa i pojednanie będą między nami codziennym doświadczeniem. Wspólnie możemy głosić oraz konkretnie i radośnie ukazywać Boże miłosierdzie, broniąc i służąc godności każdej osoby. Bez tej służby dla świata i w świecie wiara chrześcijańska jest niepełna.”

 

Na zakończenie Franciszek zachęcił do modlitwy, aby luteranie i katolicy byli zjednoczeni z Chrystusem, „aby móc razem nieść Jego Słowo światu, który potrzebuje Jego czułości i miłosierdzia”.

Jeszcze dzisiaj papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym na stadionie w Malmö. Jutro natomiast Ojciec Święty odprawi w Malmö Mszę św. dla katolików Szwecji i Skandynawii.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
 • mee...
  31.10.2016 16:32
  Papiez najwyrazniej czyni wysilki by powstala jedna religia... trzeba tez wprost powiedziec, ze chrzescijanstwo nie jest religia co sugeruje papiez. Bycie chrzescijaninem, to sluchac slowa bozego, ktore Bog poprzez swego umilowanego Syna, ktore spisali apostolowie wypelnieni Duchem Swietym w Pismie sw. W tym wzgledzie nie ma zadnych kompromisow czy ugody...podzialy nie sa sprawa Boga, tak samo jak ugody - podzialy i ugody wynikaja jedynie z braku wiary, by prowadzic do kolejnych podzialow...az do czasu gdy bedzie sie zmuszac juz bez kompromisow w imie jednej religi przyjecia znamienia na czolo badz ramie i oddanie poklonu lucyferowi.
 • Gość
  31.10.2016 18:21
  wiadomo czemu obchody pięćsetlecia Reformacji wypadają na rok przed terminem?
 • Anna Panna
  01.11.2016 02:10
  Dziś wigilia Wszystkich Świętych - a papież, zamiast czuwać na modlitwie, świętuje herezję z heretykami. A ziemia drży... A ziemia DRŻY...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.