W Bielsku-Białej zakończyła się jubileuszowa edycja międzynarodowego ekumenicznego konkursu biblijnego "Jonasz". Najlepsi odebrali z rąk biskupów statuetki Jonasza.
Kilkanaście tysięcy uczestników z 16 Kościołów i wspólnot chrześcijańskich uczestniczyło w jubileuszowej, 20. edycji ekumenicznego Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz". Prawie 900 finalistów walczyło o statuetki. Przeszło 150 osób zdobyło status laureata. Rozdaniu nagród dla młodych biblistów towarzyszyły artystyczne prezentacje inspirowanych Ewangelią św. Jana piosenek i wierszy, nagrodzonych w artystycznych konkursach towarzyszących. - Ten konkurs nie tylko trwa już dwie dekady, ale ciągle się rozwija. I każdy tu zwycięża - wskazywali goście jubileuszowej gali połączonej z wręczeniem tradycyjnych statuetek Jonasza.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Bp Adrian Korczago złożył inicjatorom konkursu "Jonasz" gratulacje i podziękowania
W galowym koncercie i wręczeniu nagród uczestniczyli biskupi Roman Pindel i Adrian Korczago, reprezentujący diecezje zaangażowane w organizację konkursu - katolicką diecezję bielsko-żywiecką i ewangelicką diecezję cieszyńską. Przybyli także seniorzy bp Paweł Anweiler i bp Jan Szarek, a do grona składających gratulacje dołączył też ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Bp Roman Pindel demonstrował młodym biblistom jad i zachęcał do szacunku dla Pisma Świętego
- To nasz szczęśliwy dzień - podkreślali zgodnie pomysłodawcy i organizatorzy "Jonasza" ks. prał. Józef Oleszko i Bogusław Czyż z ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego "Jonasz". Ewa Liberadzka, czuwająca od lat nad konkursami edycji specjalnej oraz artystycznymi, wspominała także ich inicjatorkę - nieżyjącą już Krystynę Zoń.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Od lewej: ks. dr Marek Studenski i organizatorzy konkursu: Ewa Liberadzka, Bogusław Czyż, ks. Józef Oleszko
W gronie uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się Milena Kurzok z SP 2 z Ustronia i Piotr Szturc (SP 1 Wisła), a wśród gimnazjalistów zwyciężyła Anna Konieczny z Wisły. W kategorii uczniów najstarszych wygrał Paweł Grzybek z LO im. Osuchowskiego z Cieszyna, podobnie jak rok temu wyprzedzając swoją szkolną koleżankę Mariannę Sowę. Oboje są podopiecznymi Jolanty Dawidowicz-Macury, która wspierała także przygotowania dwóch innych laureatów - Macieja Kocha i Szymona Szostka. Dla wszystkich to już kolejny udział w "Jonaszu". - Nie chodziło o wyniki, ale o to, żeby mocniej zaprzyjaźnić się z codziennym czytaniem Pisma Świętego i wprowadzać je w nasze życie. Odkrywamy, jak bardzo potrzebny jest w tym życiu Pan Bóg - podkreślają zgodnie laureaci. - Bez Pana Boga życie jest po prostu nudne i bez sensu, a z Nim nabiera smaku! - dodaje Paweł Grzybek.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Laureaci z LO im. Osuchowskiego z Cieszyna z opiekunką Jolantą Dawidowicz-Macurą
W specedycji dla młodszych uczniów zwyciężył Michał Wąsowicz z Cieszyna, a w grupie ponadgimnazjalnej - Łukasz Szampera ze Skoczowa. Pierwsze miejsce ex aequo wyśpiewały zespoły SP nr 32 z Bielska-Białej i SP KTK, a także Katolickiego Gimnazjum z Czechowic-Dziedzic. Wśród recytatorów najlepsze okazały się Nikola Szczecińska z bielskiej SP 9 i Klara Kostoń z SP 1 z Jaworza.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Śpiewa jeden z nagrodzonych w konkursach towarzyszących zespół Katolickiego Gimnazjum z Czechowic-Dziedzic
- Każdy jest zwycięzcą, gdy otwiera Pismo Święte, zaczyna je czytać i przyjmuje to, co jest tam napisane - podkreślał bp Pindel i pokazywał młodym biblistom jad - małą pałeczkę zakończoną miniaturą dłoni z wyciągniętym palcem wskazującym, której w judaistycznej tradycji używano podczas czytania Tory, by świętego słowa nie wskazywać zwykłym palcem. Jak zaznaczał, zawsze czytany tekst Pisma Świętego należy przyjmować z największym szacunkiem.
- Najważniejszym postanowieniem każdego z nas dzisiaj powinno być to, żeby nie było dnia bez przynajmniej fragmentu słowa Bożego - zachęcał wszystkich uczestników gali ks. dr Studenski na zakończenie uroczystości.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.