Jedyny kościół katolicki w wiosce Zhifang niedaleko miasta Xi'an w prowincji Shaanxi został zburzony przez władze bez podania jakichkolwiek powodów. Świątynię zbudowano 18 lat temu za zgodą urzędu ds. wyznań.
Od 1999 r. skromna świątynia była nieprzerwanie użytkowana przez wiernych bez żadnych zastrzeżeń ze strony władz. Znajduje się ona w pobliżu autostrady łączącej Pekin z Kunmingiem.
Katolicy z Zhifang opublikowali w Internecie fotografie oficjalnych dokumentów, z których wynika, że mieli wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę świątyni, a nawet uzyskali wieczyste użytkowanie terenu, na którym ona stoi.
Mimo to, bez jakichkolwiek konsultacji z wiernymi, władze ogłosiły 20 grudnia informację do likwidacji kościoła, zaś 27 grudnia przystąpiły do jego burzenia. Najpierw zniszczono krzyż, potem usunięto stacje Drogi Krzyżowej, w końcu ciężarówką wywieziono paramenty liturgiczne i ławki. Przed burzeniem murów i w jego trakcie wiernym nie pozwolono nawet zbliżyć się do kościoła, ani też zabrać rzeczy znajdujących się w zakrystii.
Katolicy demonstrowali przed siedzibą lokalnych władz, lecz nie uzyskali odpowiedzi, dlaczego ich kościół został zburzony.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.