Kościół w Turcji: problemy są ogromne

Głównym problemem jest postępujące tam ograniczanie wolności słowa i swobód obywatelskich, co uderza również w chrześcijan. Coraz silniej dają też o sobie znać mniejszościowe, ale bardzo agresywne nurty fundamentalistyczne.

Komunikat po wczorajszym spotkaniu Papieża z prezydentem Turcji jest dość ogólnikowy i trudno z niego wywnioskować, o czym naprawdę rozmawiano. Życzyłbym sobie, aby to spotkanie przyczyniło się do uznania praw katolików w Turcji – powiedział bp Paolo Bizzetti SJ, wikariusz apostolski Anatolii, a zatem wschodniej części tego kraju.

Komentując wczorajszą wizytę w Watykanie tureckiego przywódcy, podkreślił on, że głównym problemem Turcji jest postępujące tam ograniczanie wolności słowa i swobód obywatelskich, co uderza również w chrześcijan. Coraz silniej dają też o sobie znać mniejszościowe, ale bardzo agresywne nurty fundamentalistyczne. W Trabzon na przykład, gdzie przed 12 laty został zamordowany rzymski kapłan ks. Andrea Santoro, sytuacja nadal jest niespokojna.

Mówi bp Bizzeti:

„Przez tych 12 lat atmosfera w mieście nie zmieniła się za bardzo. Przedwczoraj doświadczyliśmy kolejnego aktu wandalizmu. Ktoś wrzucił bombę zapalającą na dziedziniec naszej parafii. Tak więc sytuacja w Trabzon bynajmniej nie jest dla nikogo przyjemna, ani dla żyjących tam chrześcijan, ani dla pielgrzymów. W innych regionach Turcji, zwłaszcza na południu, jest spokojniej. Problemy pojawiają się, kiedy usiłujemy prowadzić jakieś duszpasterstwo, które wykracza poza samą tylko liturgię. A wiadomo przecież, że Kościół katolicki zgodnie ze swą misją i tradycją podejmuje też inne inicjatywy, choćby takie jak posługa charytatywna, duszpasterstwo młodzieży czy szkolnictwo. Turcja stanowczo odmawia jednak uznania osobowości prawnej zarówno samego Kościoła, jak i naszych dzieł. I dlatego problemy, z jakimi musimy się borykać, są ogromne”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.