Erytrea: proreżimowi biskupi uznali patriarchę za heretyka

Reżim w Erytrei nie ustępuje w prześladowaniu chrześcijan. Teraz uwaga reżimu, porównywanego niekiedy do Chin czy Korei Północnej, skupiła się na Kościele prawosławnym, a dokładniej na jego patriarsze Antonim.

Ostatnio informowaliśmy o zamknięciu w tym kraju wszystkich katolickich szpitali oraz o krokach zmierzających do przejęcia pełnej kontroli nad kościelnym szkolnictwem. Teraz uwaga reżimu, porównywanego niekiedy do Chin czy Korei Północnej, skupiła się na Kościele prawosławnym, a dokładniej na jego patriarsze Antonim.

W 2005 r. władze zamknęły go w areszcie domowym ponieważ stanowczo sprzeciwiał się ingerencji państwa w życie Kościoła. Dwa lata później reżim podjął nieudaną próbę zastąpienia go nowym patriarchą. W 2017 r. pod presją krajów zachodnich władze sfingowały jego uwolnienie. Patriarcha pojawił się na Mszy w stołecznej katedrze, po czym ponownie trafił do aresztu. Teraz władze postanowiły się już ostatecznie rozliczyć z niewygodnym hierarchą. Pięciu proreżimowych biskupów wydało oświadczenie, w którym oskarżyli Antoniego o herezję i wydalili go z Kościoła. „Nie wolno już wymieniać ani wspominać jego imienia, a ci którzy to uczynią, zostaną surowo ukarani” - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Stan zdrowia prawosławnego patriarchy Erytrei budzi poważne obawy. Ma on 90 lat, cierpi na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.