Poroszenko poprosi Konstantynopol o autokefalię

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poprosi ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja o przyznanie autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu (UKP).

Szef państwa poinformował o tym na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych w Radzie Najwyższej, prosząc ich o jak najszybsze wsparcie jego inicjatywy. Według niego, odpowiednia rezolucja Rady Najwyższej, prośba prezydenta i apel hierarchów kościelnych powinny zostać przekazane do patriarchy ekumenicznego.

- Mamy nadzieję, że sprawa ta będzie przedmiotem obrad Synodu [Patriarchatu Konstantynopolskiego - KAI] w najbliższej przyszłości, a odpowiednia decyzja zostanie podjęta przed obchodami 1030. rocznicy chrztu Rusi-Ukrainy - powiedział Poroszenko. Wspomniana rocznica przypada w br.

Ukraińska Rada Najwyższa już raz wysłała list do patriarchy Bartłomieja w sprawie niezależności UKP. Było to 16 czerwca 2016 r. Abp Eustracjusz (Zoria) z Czernihowa, rzecznik UKP Patriarchatu Kijowskiego poinformował, że sprawę przekazano do rozpatrzenia odpowiedniej komisji Patriarchatu Konstantynopolskiego.

Na Ukrainie działają trzy Kościoły prawosławne: UKP Patriarchatu Moskiewskiego, UKP Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny UKP.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ