Abp John Myers, odpowiedzialny w amerykańskim episkopacie za duszpasterstwo byłych anglikanów, którzy nawrócili się na katolicyzm, zapowiedział 18 lipca dalszy rozwój struktur duszpasterskich ułatwiających grupowe konwersje.
Oświadczenie abp. Myersa wpisuje się w bardzo wyraźny kontekst, jaki tworzą bojkot Konferencji w Lambeth przez tradycjonalistycznych biskupów anglikańskich z całego świata oraz deklaracje anglikańskich duchownych z Anglii, którzy wyrazili gotowość przejścia do Kościoła katolickiego po tym, jak tamtejszy synod zapowiedział wyświęcanie kobiet na biskupów. Zdaniem komentatorów, oświadczenie amerykańskiego hierarchy zadaje kłam przypuszczeniom, że Watykan, mając na uwadze jedność Wspólnoty Anglikańskiej, będzie się starał powstrzymać zbuntowanych anglikanów przed konwersją.
Kościół w Stanach Zjednoczonych ma dobre doświadczenie ze wspólnotami byłych anglikanów. Mogą oni zachować część anglikańskich tradycji i tworzyć personalne parafie, które na tle innych wspólnot kościelnych wyróżniają się wielką dbałością o liturgię, typowym dla konwertytów entuzjazmem oraz wiernością magisterium Kościoła.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.