Prawosławny arcybiskup Jeremiasz został ponownie wybrany prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. Wyboru dokonało zgromadzenie ogólne rady, które obradowało 11 grudnia w ośrodku Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie-Radości.
W 1986 r. prezesem PRE, został superintendent naczelny Kościoła Metodystycznego ks. Adam Kuczma. W czerwcu 1987 roku witał on Jana Pawła II, który w ramach swej 3. podróży do Polski przyjął chrześcijan innych wyznań w rezydencji biskupów warszawskich. Ks. Kuczma zaproponował wówczas, aby podczas następnej wizyty w Polsce Papież spotkał się z niekatolikami nie w Kurii, jak to było dwukrotnie do tej pory, ale na nabożeństwie ekumenicznym w świątyni jednego z Kościołów należących do PRE. I tak się rzeczywiście stało. Podczas kolejnej wizyty Jana Pawła II w Polsce nabożeństwo takie odprawiono w stołecznym kościele luterańskim Świętej Trójcy 9 czerwca 1991 r. Kolejne nabożeństwo ekumeniczne, tym razem z udziałem papieża Benedykta XVI, odbyło się również w kościele Świętej Trójcy 25 maja 2006 r.
Ważnym wydarzeniem w historii PRE było podpisanie w styczniu 2000 r. przez Kościoły wchodzące w skład Rady (oprócz babtystów) oraz Kościół katolicki deklaracji o wzajemnym uznaniu ważności chrztu św. Dokument ten ma wielkie znaczenie dla jedności Kościołów chrześcijańskich w Polsce i jest pozytywnym przykładem dialogu ekumenicznego dla całego świata. Obecnie przedstawiciele PRE i Kościoła katolickiego pracują nad dokumentem w sprawie tzw. małżeństw mieszanych. Ponadto PRE wraz z Kościołem katolickim organizuje od 1962 r. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Polskie Towarzystwo Biblijne zorganizowało też ekumeniczny zespół tłumaczy Pisma Świętego, dzięki pracom którego wydany został wspólny dla chrześcijan w Plsce nowy przekład ksiąg Nowego Testamentu. Obecnie trwają prace nad przekładem ksiąg Starego Testamentu.
Do Polskiej Rady Ekumenicznej należą obecnie następujące Kościoły:
1. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - ok. 600 tys. wiernych;
2. Kościół Ewangelicko-Augsburski - ok. 90 tys. członków;
3. Kościół Ewangelicko-Reformowany - 4,5 tys.;
4. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny - ok. 3 tys.;
5. Polski Kościół Chrześcijan Baptystów - 6 tys. czł. ochrzczonych;
6. Kościół Polskokatolicki - 52 tys.;
7. Starokatolicki Kościół Mariawitów - ok. 24 tys. czł.
Ponadto status członków stowarzyszonych PRE mają:
1. Chrześcijańska Akademia Teologiczna;
2. Polskie Towarzystwo Biblijne;
Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."