Chcemy rozwijać nasze działania, znamy już konkretne potrzeby dzieci, szczególnie afrykańskich. W dwóch zaprzyjaźnionych szkołach prowadzonych przez misję katolicka w Pobe Mengao w Burkina Faso, na nasze prezenty czekać będzie ok. 1000 uczniów.
Afryka
Po świętach dostaję od Iwony i Jacka relację z pobytu w Afryce i z zaskoczeniem odkrywam, że mieli podobne doświadczenia i też zostawili swoje serca w Burkina Faso. „To było jak cofnięcie się w czasie do epoki średniowiecza – pisze Iwona – spotkaliśmy tam ludzi nieprawdopodobnie biednych, a jednak niesamowicie serdecznych, otwartych i pogodnych, choć wydawać by się mogło, że niewiele mają powodów do radości – głód, choroby i śmierć, głównie dzieci, to niemal codzienność. Życiowym problemem jest tam mała ilość wody oraz środków do życia i prawie 100% bezrobocie.
Mizerne plony zebrane podczas pory deszczowej muszą wystarczyć na cały rok. Katastrofą jest brak lekarstw i jakiejkolwiek pomocy medycznej, a także powszechny brak świadomości i wiedzy dotyczącej najbardziej podstawowych zasad higieny. Dzieci jest tam bardzo dużo i można je spotkać dosłownie wszędzie. Szary pył na czarnej skórze i we włosach pozwala rozpoznać te najbiedniejsze i zaniedbane - powodem ich wyglądu jest brak opiekuna i trudności w zdobyciu wody. Co jakiś czas nasze oczy nie mogą się oderwać od przecudnie ubranych i bardzo pięknych kobiet.
Afrykańczycy mają naprawdę dobry smak i znają się na sztuce, potrafią tworzyć piękne, kolorowe stroje, biżuterię, rzeźbić, malować, tańczyć i grać. Życie Burkinabe (jak sami siebie nazywają) toczy się w zagrodzie lub na ulicy – w ciągłym przebywaniu pośród innych ludzi. Nikt tam nie zamyka się w swoim domu, jak ma to często miejsce w Europie Zachodniej. W tym świecie niezrozumiałych kontrastów znaleźliśmy też małe światełka nadziei rozpalane przez tamtejszą społeczność chrześcijańską, która wyróżnia się zdecydowanie, mimo tego, iż stanowi religijną mniejszość. Chrześcijanie ci zawstydzili nas gorliwą wiarą i zadziwili swoją postawą. Są ludźmi, którzy bardzo dbają o rozwój duchowy – zarówno protestanci jak i katolicy czytają Słowo Boże i wskazują wyraźnie na Chrystusa jako jedyną Drogę do zbawienia. Ich uwielbianie Boga i modlitwy są niesamowicie szczere i autentyczne, a spontaniczność i radość udziela się każdemu, kto przebywa w ich towarzystwie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.