Wy jesteście tego świadkami (Łk 24,48) Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2010

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, zaproponowany w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona, jest obchodzony między dniem niegdyś wspominającym św. Piotra (18 stycznia) a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia). Tydzień, który przypada w dziesiątym roku Trzeciego Tysiąclecia, ma hasło: Wy jesteście tego świadkami (Łk 24, 48).


Ks. Jan Gros: Modlitwa o jedność... ewangelików

W Kościele ewangelickim Tu bowiem podobnie jak w Kościele katolickim i innych Kościołach chrześcijańskich wieją różne wiatry, nie zawsze właściwe i pożyteczne dla tych Kościołów.

Portal Wiara.pl opublikował doskonały artykuł ks. Artura Stopki p.t.: „Modlitwa o jedność … katolików”. Myślę,po przeczytaniu innego artykułu p.t.: „Ordynacja u ewangelików“ że można by napisać inny i nadać mu tytuł podobny: „Modlitwa o jedność… ewangelików.” A to dlatego, że to, co napisali luterańscy biskupi Niemiec, nie zawsze jest akceptowane przez wszystkich luteran na świecie lub w Europie i nie jest wykładem ksiąg symbolicznych luteranizmu, czemu dali wyraz wielcy niemieccy luterańscy teolodzy nie akceptujący Dokumentu VELKD.Więcej:.



Jak się modlić o jedność chrześcijan?

Jak się modlić o jedność chrześcijan, a przede wszystkim czy w jakikolwiek sposób można przekonać ludzi do sensu takiej modlitwy?

Przypominają mi się w tym kontekście słowa modlitwy odmawianej codziennie przez członków Wspólnoty Chemin Neuf. W tej modlitwie, ułożonej w oparciu o słowa o. Paula Couturiera (prekursora ekumenizmu w Kościele Katolickim), bracia i siostry z różnych kościołów pokornie proszą Najwyższego Arcykapłana:

Panie Jezu,
który modliłeś się,
aby wszyscy byli jedno,
prosimy Cię o jedność chrześcijan
taką, jakiej Ty chcesz,
poprzez środki, jakie Ty wybierasz.
Niech Twój Duch Święty da nam
doświadczyć cierpienia podziałów,
zobaczyć nasz grzech
i mieć nadzieję ponad wszelką nadzieję. Amen Więcej:.



Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Wy jesteście tego świadkami” - ten fragment z Ewangelii według św. Łukasza stanowi motto tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W Polsce tradycyjnie już odbywają się ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań a w czasie nabożeństw duchowni prowadzą refleksje nad wyzwaniami współczesnych wyznawców Chrystusa.

W największych polskich miastach każdego dnia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywają się nabożeństwa ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz świątyniach katolickich. Więcej:.



Tydzień ekumeniczny - relacje:

Abp Edward Ozorowski w Cerkwi Prawosławnej

W cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku, dnia 19 stycznia 2010 roku, w ramach Tygodnia Ekumenicznego, odbyło się nabożeństwo w intencji jedności chrześcijan. Modlitwom przewodniczył arcybiskup Jakub, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Więcej:.


„Quo vadis Europo?”

Trójgłosem ekumenicznym na temat: „Quo vadis Europo?” rozpoczął się w Archidiecezji Białostockiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Spotkanie prowadzone przez ks. dra Radosława Kimszę odbyło się 18.01.2010 r. w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Więcej:.


Tekst biblijny rozważany w czasie Tygodnia Modlitw: Łk 24,1-53:.

Harmonogramy nabożeństw w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan:
BYDGOSZCZ:.
ŁÓDZKIE - Łódź, Pabianice, Zgierz:.
POMORZE ŚRODKOWE - Koszalin, Słupsk, Wałcz, Piła, Darłowo, Góra Polanowska:.
ŚLĄSK - Katowice, Gliwice, Sosnowiec, Opole, Bielsko-Biała, Bytom, Cieszyn, Strzyżowice, Goleszów, Dzięgielów:.
DIECEZJA TORUŃSKA - Działdowo, Grudziądz, Toruń :.
TRÓJMIASTO - Gdańsk, Sopot:.
WARSZAWA I OKOLICE - Warszawa, Ząbki, Wesoła:.
WIELKOPOLSKA - Poznań, Wronki, Leszno, Pniewy, Śmigiel:.


Homilie na poszczególne dni Tygodnia Ekumenicznego 2010
• Poniedziałek 18 stycznia 2010
Temat dnia: Świadczyć przez sławienie życia:.

• Wtorek 19 stycznia 2010 r.
Temat dnia: Świadczyć przez wymianę doświadczeń:.

• Środa 20 stycznia 2010 r.
Temat dnia: Świadczyć przez czujność:.

• Czwartek 21 stycznia 2010 r.
Temat dnia: Świadczyć przez przeżywanie dziedzictwa wiary:.

• Piątek 22 stycznia 2010 r.
Temat dnia: Świadczyć przez cierpienie:.

• Sobota 23 stycznia 2010 r - Dziesiąta rocznica podpisania w Polsce wspólnej deklaracji o chrzcie (23 stycznia 2000 r.)
Temat dnia: Świadczyć przez wierność Pismu:.

• Niedziela 24 stycznia 2010 r.
Temat dnia: Świadczyć przez nadzieję i ufność:.

• Poniedziałek 25 stycznia 2010 r.
Temat dnia: Świadczyć przez gościnność



Wprowadzenie do tematu Tygodnia: Wy jesteście tego świadkami (Łk 24,48)

W ubiegłym wieku pojednanie między chrześcijanami przybierało różnorodne formy, a duchowy ekumenizm pokazał, jak ważna dla chrześcijańskiej jedności jest modlitwa. Sporo energii włożono w badania teologiczne, które doprowadziły do wielu doktrynalnych uzgodnień.

Praktyczne działania między Kościołami na gruncie socjalnym doprowadziły do stworzenia nowych inicjatyw. Obok tych głównych osiągnięć duże znaczenie miało także pytanie o zaangażowanie misyjne. Światowa Konferencja Misyjna, która odbyła się w Edynburgu w 1910 r., uznawana jest za początek nowoczesnego ruchu ekumenicznego.Więcej:.



Szkocki kontekst ekumeniczny

W 1910 r. Edynburg był świadkiem narodzin współczesnego ruchu ekumenicznego. Dlaczego stało się to w tym mieście? Intelektualnie i kulturowo Szkocja miała silną tradycję międzynarodowych kontaktów sięgającą jeszcze czasów celtyckich misji. Ta międzynarodowa perspektywa była zawsze podkreślana przez czołowych szkockich teologów i przywódców kościelnych, co znalazło wyraz w silnym misyjnym etosie szkockiego protestantyzmu XIX w., który, oprócz ewangelizacji, zainteresowany był modyfikacją ekonomicznej, imperialnej ekspansji Wielkiej Brytanii. Zaangażowane w misje Kościoły wolały same wesprzeć Światową Konferencję Misyjną, aniżeli zostawić to agencjom misyjnym. W końcu Szkocja doświadczyła głębokich zmian zarówno Kościołów jak i społeczeństwa, co pobudziło Kościoły do większej otwartości. Więcej:.


«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |