Staroobrzędowcy świętują Wielkanoc

Wyznawcy Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego rozpoczęli w niedzielę święta wielkanocne - nabożeństwa będą trwały aż do soboty.

Wielkanoc to najważniejsze święta u staroobrzędowców, których najwięcej mieszka na Suwalszczyźnie.

Staroobrzędowcy już w sobotę późnym wieczorem zjawili się w molennach (kościołach) na całonocne czuwanie. Tak jak inni chrześcijanie, zasiedli w niedzielę rano do rodzinnego śniadania. Nie dzielą się jednak jak polscy katolicy jajkiem, chociaż spożywają jajka i robią pisanki.

Śniadanie wielkanocne jest zwykle obfite po poście, którego staroobrzędowcy przestrzegają szczególnie rygorystycznie. Tygodniowe święta wielkanocne to dla nich czas towarzyskich spotkań oraz modlitw w molennach.

Społeczność staroobrzędowców stanowi odłam Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Prześladowani przez cara rozłamowcy szukali schronienia głównie na Litwie i w Polsce. Pod koniec XVIII wieku dotarli do naszego kraju i założyli kilkanaście wsi na Suwalszczyźnie.

Staroobrzędowcy to obecnie jedna z najmniejszych w Polsce grup religijnych. Szacuje się, że jest ich nie więcej niż dwa tysiące osób, z czego 600 żyje na Suwalszczyźnie. W Suwałkach, Wodziłkach, Gabowych Grądach i Wojnowie są ich rady naczelne. W Gabowych Grądach mieszka najwięcej, bo około dwustu staroobrzędowców.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.