Spór o benedyktyńską bazylikę i krzyż

Rządząca obecnie Hiszpanią lewica domaga się przeniesienia szczątków Franco na cmentarz komunalny i desakralizacji świątyni.

Mija 60 lat od przybycia benedyktynów do leżącej nieopodal Madrytu Doliny Poległych (Valle de los Caídos). Znajduje się tam wykuta w skale monumentalna świątynia, w której jest m.in. grób generała Francisco Franco. Bazylika znalazła się w centrum polemiki, ponieważ rządząca obecnie Hiszpanią lewica domaga się przeniesienia szczątków generała na cmentarz komunalny i desakralizacji świątyni.

W pierwszą rocznicę zakończenia wojny domowej, 1 kwietnia 1940 r., generał Francisco Franco rozkazał wybudować świątynię pojednania narodowego. Prace trwały do 1959 r. Wykuta w skale bazylika zaskakuje swoją monumentalnością, która nawiązuje do wielkiej przeszłości Królestwa Hiszpanii. Na wzgórzu stanął z daleka widoczny kamienny krzyż, jeden z największych na świecie: 152 m wysokości, 46 m rozpiętości i 6 m szerokości. Waży ponad 200 ton. Kopułę zdobi piękna mozaika, która przedstawia obie strony hiszpańskiej wojny domowej. W bazylice złożono ponad 33 tys. urn z prochami żołnierzy frankistowskich i republikańskich. Ponadto mieszczą się tutaj groby Francisco Franco i José Antonio Primo de Rivery, założyciela hiszpańskiej Falangi. Wbrew często spotykanej opinii Franco nie wybrał bazyliki na miejsce pochówku. Zrobiły to ówczesne władze. Obecny grób został przygotowany w zaledwie trzy dni.

17 lipca 1958 r. do Valle de los Caídos przybyło dwudziestu benedyktynów, którzy mieli opiekować się bazyliką. Pierwszym opatem został o. Justo Pérez de Urbel. W rocznicę swego przybycia, po uroczystej Mszy, benedyktyni zawierzyli opactwo opiece Matki Bożej. „Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby modlić się do Naszej Matki, prosić Pana za Jej wstawiennictwem, aby tchnął w ludzi większy szacunek dla wiary katolickiej i tego, co ona oznacza” - podkreśliła wspólnota benedyktyńska.

Obecny rząd zapowiedział, że przeniesie szczątki generała Franco na zwykły cmentarz, a w bazylice stworzy centrum badań nad pamięcią historyczną. Postkomunistyczna Zjednoczona Lewica domaga się też usunięcia 150-metrowego krzyża i wszystkich symboli religijnych. Jej zdaniem krzyż nie pasuje do demokratycznego państwa. Planom ekshumacji sprzeciwiła się zgodnie z prawem rodzina generała. Dla wielu obserwatorów starania lewicy, to próba zemsty za przegranie wojny domowej oraz pisanie nowej historii Hiszpanii.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gosc
  19.07.2018 11:59
  Stan dzisiejszej Hiszpani powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy nie widzą problemu w uległości Kościoła wobec władzy. Wszystkie prawicowe dyktatury kończą się silnym odchyleniem w lewą stronę i zawsze pierwszy obrywa właśnie Kościół.
 • a przecież
  19.07.2018 13:19
  Kolejni papieże i niedawno Franciszek przyjął w poczet męczenników Hiszpanów. Były to ofiary lewicowego szaleństwa, które zastopował Franco. Odwołujący się do postępu zbrodniarze czasami na swej drodze spotkają żołnierza.
 • Kata
  19.07.2018 19:18
  Jakie trafne określenie „a przecież”- odwołujący do postępu zbrodniarze czasami na swej drodze spotkają żołnierza. Genialne!
 • Gość
  20.07.2018 10:55
  Artykuł pomija takie "drobiazgi" jak https://www.gosc.pl/doc/4152661.Kradziez-dzieci-w-Hiszpanii za którą to kradzież odpowiada rząd Franco czy obóz koncentracyjny w Miranda de Ebro. Podobnie Bierunt powinien zostać usunięty z Alei Zaslużonych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.