Wielkanocne przesłanie Bartłomieja I

O Kościele jako ciele Chrystusa, które nieprzerwanie i przez wieki żyje tajemnicą Zmartwychwstania przypomniał prawosławny patriarcha Konstantynopola w wielkanocnym przesłaniu.

Bartłomiej I napisał, że mimo wielowymiarowego kryzysu przeżywanego przez świat i obciążającego atmosferę międzyludzką, wydarzenie paschalne wciąż niesie prawdziwą radość, pocieszenie i nadzieję.

Kościół żyje tajemnicą Zmartwychwstania w swoich świętych tajemnicach, w teologii, w nauczaniu praktycznym, dając wiernym możliwość przybliżenia się do niej – napisał Patriarcha Ekumeniczny. To w Kościele otwiera się możliwość uczestniczenia w cudzie Zmartwychwstania. Dzieli się on zwycięstwem nad śmiercią, by wierzący w Chrystusa stali się synami światłości, odbijając w sobie blask Zmartwychwstałego i uczestnicząc w boskiej naturze, wchodząc zarazem na drogę, którą podążali przez wieki święci.

Naturalna skłonność do złego – zdaniem Bartłomieja I – którą posiadamy w głębi serca oraz fascynacja licznymi namiętnościami w połączeniu z zepsuciem „starego człowieka” (Ef 4, 22), z konieczności wymagają jak najszybszej przemiany. W Chrystusie, przez Chrystusa i dzięki Chrystusowi i Jego żyjącym ikonom, które są wokół nas, czyli naszych bliźnich, ów cierniowy krzew wad i egoizmu przemienia się w bukiet cnót, świętości i sprawiedliwości – napisał w wielkanocnym przesłaniu Patriarcha Konstantynopola.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.