Brat Alois u papieża

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji przełożonego ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, br. Aloisa, któremu towarzyszyła też grupa braci z tej wspólnoty monastycznej.

Doroczne spotkania papieży z braćmi z Taizé mają długą tradycję, sięgającą pontyfikatu Piusa XII, który przyjął dwukrotnie założyciela Wspólnoty, br. Rogera. Spotkania te kontynuował Jan XXIII, który zaprosił braci z Taizé w charakterze obserwatorów na obrady II Soboru Watykańskiego. Przez cztery lata w swym mieszkaniu w Wiecznym Mieście mogli oni prowadzić długie rozmowy z wieloma biskupami z całego świata.

W tym okresie Wspólnotę z Taizé poznał też arcybiskup krakowski, Karol Wojtyła, który dwukrotnie, w 1964 i w 1968 r odwiedził braci we Francji. Zarówno Paweł VI jak i Jan Paweł II co roku przyjmowali brata Rogera na audiencji prywatnej. Tradycję tę kontynuuje Benedykt XVI.

W październiku 1986 r Jan Paweł II odwiedził Wspólnotę, a trzykrotnie w 1980, w 1982 i w 1987 bracia organizowali europejskie spotkania młodych w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»