Była pastor przywita Ojca Świętego?

Poruszenie wśród niemieckich protestantów wywołały słowa Christine Lieberknecht, ewangelickiej teolożki, byłej pastorki Kościoła luterańskiego, a obecnie premier Turyngii, że podczas wizyty Benedykta XVI Turyngii ma zamiar zwracać papieża tytułem „Ojcze Święty”.

W wywiadzie dla dziennika Die Welt pani premier podkreśliła, że cieszy się z historycznej wizyty papieża w Turyngii. Zapytana dlaczego w stosunku do Benedykta XVI używa zwrotu „Ojciec Święty” dla ewangelików obcego, ale także dla wielu katolików, pani premier odpowiedziała, że chce trzymać się zasad protokołu, a poza tym czyni to z głębokiego szacunku wobec gościa, który jasno opowiada się za zachowaniem stworzenia, sprawiedliwością społeczną i wolnością religijną. – Niemniej jednak pozostanę protestantką – dodała pani premier.

Lieberknecht przez kilkanaście lat była księdzem Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Turyngii, którą po raz pierwszy w historii niemieckiego chrześcijaństwa odwiedza papież. W stolicy tego landu – Erfurcie – Marcin Luter przyjął święcenia kapłańskie, a w okresie NRD znajdowało się jedyne seminarium duchowne we wschodnich Niemczech. Niedaleko Erfurtu – w Eichsfeld – przetrwała zdominowana przez katolików enklawa, która przetrwała dwie dyktatury – III Rzeszę i komunizm.

Premier Lieberknecht ujawniła, że podaruje papieżowi w prezencie swoją pracę magisterską sprzed 20 lat, w której podjęła temat nauki o usprawiedliwieniu w kontekście dialogu rzymskokatolicko-luterańskiego.

***

Była pastor przywita Ojca Świętego?   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama