Biskup Ratyzbony: Papież rehabilitował Lutra

Biskup Ratyzbony uznał ekumeniczne wypowiedzi papieża Benedykta XVI podczas zakończonej kilka dni temu podróży do Ojczyzny za „rehabilitację” protestanckiego reformatora Marcina Lutra

W wywiadzie dla dodatku do tygodnika „Die Zeit” pt. „Chrześcijanin i świat” odpowiedzialny w niemieckim episkopacie za sprawy ekumenizmu bp Gerhard Ludwig Müller oświadczył, że „jest niewątpliwą rehabilitacją to, gdy papież, jako głowa Kościoła katolickiego wyraża uznanie dla teologicznego, chrystocentrycznego wymiaru teologii Lutra”. Do tej nowej oceny przyczyniły się - zdaniem bp. Müllera - wieloletnie badania Kościoła katolickiego nad nauczaniem Lutra. Te badania rzuciły nowe światło na Reformację w Niemczech. “Luter pragnął jedności Kościoła i jego odnowy w Jezusie Chrystusie. Nie pragnął Kościoła, który nosiłby jego imię, a już na pewno nie chciał, aby jego ruch rozbił się na różne wspólnoty kościelne” - stwierdził biskup Ratyzbony, który jest profesorem dogmatyki i delegatem episkopatu Niemiec ds. ekumenizmu.

Bp Müller zaapelował do protestantów, aby w perspektywie zbliżających się jubileuszowych uroczystości 500-lecia Reformacji w 2017 roku nie używali „przestarzałego stereotypu” i nie „budowali swej tożsamości kosztem innych”. „Byłoby wielkim krokiem wstecz, gdyby jedni utrzymywali, że Luter podzielił Kościół, a drudzy - że jest wielkim bohaterem, który wyprowadził Biblię na światło dzienne” - powiedział biskup Ratyzbony i zaproponował, żeby 31 października 2017 roku był „dniem wspólnego wyznawania Jezusa Chrystusa w zsekularyzowanych czasach”.

Zdaniem niemieckiego hierarchy cztery poprzednie jubileusze Reformacji pogłębiły podziały między naszymi Kościołami. „Obie strony stawiały się ponad swoim `przeciwnikiem`, przypisując jemu winę za podział Kościoła” - przypomniał bp Müller i przestrzegł przed zapominaniem o tym, co powinno stać w centrum naszego chrześcijańskiego życia. Zwrócił uwagę, że Luter wskazywał na Chrystusa jako absolutne centrum wszelkich działań i stąd należy czerpać naukę, aby z wielorakiej aktywności naszych Kościołów dążyć do wspólnego nam centrum”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anteas
  30.09.2011 15:59
  A czemu redaktorzy portalu nie znają języka polskiego? Czemu nie wiedzą co znaczy słowo "rechabilitował" Gdyby Ojciec Święty rechabilitował Lutra, to znaczyło by, żę przeszedł na protestantyzm, b stwierdził by żę to Marcin Luter miał rację, a reszta kościoła się myliła. Proszę się czasem zastanowić co się pisze w tytule.


  Chyba że autor uważa że Luter miał rację, a my wszyscy jesteśmy bandom heretyków? A może to oficjalny pogląd całego portalu?
 • Agaton
  30.09.2011 17:20
  Mnie Marcin Luter w niczym nie wadzi,nie akceptuję tylko tzw.świadków jeh...
 • Nieprawdopodobne
  30.09.2011 18:08
  dno. Zamiast "przestrzegać przed zapominaniem o tym, co powinno stać w centrum naszego chrześcijańskiego życia", mógłby jasno powiedzieć, co jest owym centrum, najlepiej praktycznie, bez wzniosłych słów, które każdy zinterpretuje jak chce. A wtedy wyszłoby, że protestanci inaczej pojmują Chrystusa jako centrum.

  Zupełnie nie wiem jak można powiedzieć, że Kościół jest podzielony. To jakby przyznać, że trwa równo w części katolickiej i protestanckiej. Tak nawet luteranie nie uważają. Oni sami wyznają wiarę w "jeden, święty, apostolski, powszechny (katolicki) Kościół". Jeden! Jeden, z którym czują jakąś łączność, a nie dwie części.
 • Viator
  30.09.2011 22:18
  Może warto przypomnieć list Jana Pawła II z 1983 roku. Można go znaleźć na Wierze, w serwisie Ekumenizm

  http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477883.Przezyl-szok-widzac-zeswiecczenie-Kosciola/2
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.