Wrocław gospodarzem 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé!

Ogłosił to w Madrycie podczas modlitwy w ramach 41. ESM br. Alois, przeor wspólnoty z Taizé. To będzie piąte spotkanie zorganizowane w Polsce i trzecie w stolicy Dolnego Śląska.


Gosc Wroclawski ESM 2019 we Wrocławiu

Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu odbywać się będzie od 28 grudnia 2019 r. do 1 stycznia 2020 roku.

Każde europejskie spotkanie gromadzi tysiące młodych katolików, prawosławnych i protestantów z całego kontynentu oraz pielgrzymów z innych części świata. Młodzi przyjeżdżają, aby razem się modlić, włączyć się na kilka dni w życie wspólnot lokalnych Kościołów chrześcijańskich i wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. W ten sposób chcą razem szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i sensu życia. Zastanawiają się, jak w konkretnej codzienności budować bardziej solidarną i wrażliwą na drugiego człowieka rzeczywistość.

– Chcielibyśmy, aby spotkanie było dostępne dla młodych, którzy mieszkają w różnych częściach Europy. W ostatnich latach te spotkania były na krańcach naszego kontynentów. Dwa lata temu spotkaliśmy się w Rydze, w ubiegłym roku byliśmy w Bazylei, a teraz jesteśmy w Madrycie. Po przekątnej są to bardzo odległe miejsca – wyjaśnia br. Wojtek.

Spotkania odbywały się w wielu europejskich miastach, m.in. w Paryżu, Rzymie, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Berlinie, Genewie, Brukseli, a także w Polsce (we Wrocławiu – w 1989 i 1995 roku, w Warszawie w 1999 i w Poznaniu w 2009). – Już dawno to spotkanie nie odbywało się w Polsce. Stąd ten wybór – dodaje.

Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie wysłane na ręce przeora pod koniec 2014 r., równocześnie przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, ówczesną Radę Miasta i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

– Przyjmujemy tę decyzję z ogromną radością. To dla nas nobilitacja, wyzwanie i szansa. Właściwie w tych słowach można najkrócej oddać to, co czuję po ogłoszeniu decyzji braci z Taizé – dzieli się swoimi wrażeniami abp Józef Kupny. – Mamy świadomość, że młodzi przyjadą wprawdzie do tego samego Wrocławia, do którego przybywali w 1989 r. i w 1995 r., ale to już nie jest takie samo miasto. W tym czasie Wrocław bardzo się zmienił.

– Dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy, którzy nas odwiedzą czuli się dobrze i bezpiecznie. Mamy nadzieję, że wywiozą stąd niezapomniane wspomnienia – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (czytaj więcej).

Wrocław gospodarzem 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé!   Karol Białkowski /Foto Gość Brat Alois z listem od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka


Wspólnota z Taizé, założona przez Brata Rogera w 1940 roku, liczy aktualnie ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie. Jest wśród nich czterech Polaków. Przez samo swoje istnienie wspólnota jest znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi ze sobą narodami.

Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi ze wszystkich kontynentów przyjeżdża do wioski Taizé we francuskiej Burgundii na tygodniowe spotkania wypełnione modlitwą i wymianą myśli. Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Brat Roger, założyciel wspólnoty, zmarł 16 sierpnia 2005 r. w wieku 90 lat, zabity podczas wieczornej modlitwy przez niezrównoważoną osobę. Brat Alois, którego wybrał na swojego następcę, jest od tego czasu przeorem wspólnoty. Zna on dobrze stolicę Dolnego Śląska i jej okolice, bo był odpowiedzialny za kilkumiesięczne przygotowania poprzednich europejskich spotkań we Wrocławiu.

Do uczestników tegorocznego spotkania w Madrycie swoje posłanie skierowali zwierzchnicy kościelni, m.in. papież Franciszek, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz patriarcha Wszechrusi Cyryl, a także przywódcy polityczni, m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres oraz prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej informacji o Wspólnocie i organizowanych przez nią spotkaniach:

www.taize.fr

www.facebook.com/Taize.Polska

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama