Brat Alois u papieża.
Na audiencji prywatnej Franciszek przyjął dziś m.in. przeora ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. „Na takich audiencjach jestem przyjmowany co roku i dla nas jest to bardzo ważne, bo jako wspólnota ekumeniczna nie mamy statusu kanonicznego, ale chcemy czuć, że jesteśmy w Kościele. Te doroczne audiencje to potwierdzają, wszystko opiera się na wzajemnym zaufaniu” – powiedział po spotkaniu z Ojcem Świętym brat Alois.
Przyznał on, że rozmawiał z Papieżem między innymi o ubiegłorocznym synodzie na temat młodzieży. Brat Alois dzielił się doświadczeniami swojej wspólnoty, którą odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy młodych. Wielu z nich przybywa ze swą małą wiarą, niektórzy krytykują Kościół, stawiają osobliwe postulaty. Wszystkim trzeba towarzyszyć, wszystkich trzeba przyjąć, nie wchodząc z nimi od razu w wielkie dyskusje – mówił brat Alois. Podkreślił, że to autentyczne przyjęcie młodych jest bardzo ważne, bo wielkie pragnienie duchowe jest w nich często połączone z pragnieniem przyjaźni. Trzeba odpowiedzieć na jedno i na drugie – mówi przeor Wspólnoty z Taizé.
Brat Alois: Papież zaniepokojony chrześcijanami w Chinach
"Rozmawialiśmy również o naszej pielgrzymce zaufania przez ziemię, czyli o naszych spotkaniach z młodymi nie tylko w Taizé, ale również w innych miejscach na świecie, w Madrycie, Hong Kongu – powiedział Radiu Watykańskiemu brat Alois. – Przy tej okazji Papież bardzo dużo mówił o sytuacji chrześcijan w Chinach. Ta sprawa leży mu na sercu. Widziałem, że jest tym bardzo zaniepokojony. W naszym spotkaniu w Hong Kongu uczestniczyło 700 młodych z Chin kontynentalnych. Papież słuchał tego, co mówiłem, a potem dużo mówił o Kościele w Chinach. Opowiadałem mu również o spotkaniu, które zorganizowaliśmy dwa tygodnie temu w Bejrucie i w którym uczestniczyło 12 różnych Kościołów. Byli młodzi z Syrii, Iraku, Egiptu, Jordanii, Palestyny, ale też z Europy. W nawiązaniu do tego Franciszek opowiedział mi o swych wizytach w Emiratach i Maroku".
Podczas swojej wizyty w Watykanie brat Alois poprosił Papieża o nagranie dla wspólnoty specjalnego przesłania wideo. Będzie ono udostępniane młodym, którzy w tym roku przybędą do Taizé.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.