Bartłomiej I w ławrze Troicko-Siergijewskiej

W drugim dniu wizyty w Rosji 23 maja patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I przebywał w ławrze Troicko-Siergijewskiej w Siergijew Posadzie. Wraz z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem przewodniczyli uroczystościom Zesłania Ducha Świętego.

W drugim dniu wizyty w Rosji 23 maja patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I przebywał w ławrze Troicko-Siergijewskiej w Siergijew Posadzie. Wraz z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem przewodniczyli uroczystościom Zesłania Ducha Świętego.

Przed liturgią w cerkwi pw. Zaśnięcia Bogurodzicy patriarcha ekumeniczny oddał hołd m.in. relikwiom św. Sergiusza.

„Chciałbym przed obliczem całej Cerkwi podziękować wam za okazanie jedności w te błogosławione dni, która dowodzi, że jesteśmy jednym ciałem Kościoła. Wasz przyjazd to przejaw braterskiej miłości, którą zapowiedział Zbawiciel. Niech Łaska Świętej Trójcy przebywa z nami wszystkimi!” – powiedział patriarcha Cyryl witając patriarchę Konstantynopola.

Dziękując za słowa powitania Bartłomiej I przypomniał, że „Pięćdziesiątnica kończy 50-dniowy paschalny krąg biorący początek ze Zmartwychwstania Chrystusa”. „Pięćdziesiątnicą zakończyła się odkupieńcza ziemska droga wcielonego dla nas i dla naszego zbawienia Syna i Słowa Bożego. Świątobliwy współbracie! Błogosławimy z tego świętego miejsca wybrany naród Cerkwi rosyjskiej, chwaląc imię Zmartwychwstałego Pana za wielki dar, jakim jest nasze spotkanie na waszej ziemi nasyconej krwią wcześniejszych, jak i nowych męczenników – powiedział patriarcha ekumeniczny.

Po zakończeniu nabożeństw, zwierzchnicy Kościołów udali się do patriarszej rezydencji, z której balkonu Cyryl zwrócił się do pielgrzymów przybyłych do klasztoru św. Sergiusza. „Wizyta patriarchy Konstantynopola, patriarchy ekumenicznego – zwierzchnika Cerkwi, od której otrzymaliśmy wiarę – to wydarzenie historyczne. Książę Włodzimierz ponad tysiąc lat temu przyjął chrzest właśnie od Konstantynopola. I dziś cieszymy się, że w dzień św. Trójcy możemy wspólnie ze zwierzchnikiem tejże Cerkwi być tutaj i was błogosławić. Niech Bóg was chroni!” – powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.