- Problemy ekumenizmu powinny być bliskie 85 proc. Polaków, a jeśli wliczyć wyznawców judaizmu i muzułmanów, z którymi toczymy dialog międzyreligijny, to nawet więcej - podkreśla ks. Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
W siedzibie KEP przedstawiono program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony będzie od 18 do 25 stycznia pod hasłem: "Życzliwymi bądźmy" (por. Dz 28,2). W konferencji udział wzięli: prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza oraz sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu ks. Sławomir Pawłowski SAC. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, a kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, obchodzonym 26 stycznia, dlatego podczas konferencji głos zabrali także prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, oraz prof. Agata Skowron-Nalborczyk, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, współprzewodnicząca (ze strony katolickiej) Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
Centralne nabożeństwo o jedność chrześcijan odbędzie się 23 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy w Warszawie. Kazanie wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.
- To bardzo ważne wydarzenie, bo obchodzone w 20. rocznicę podpisania epokowej, wspólnej deklaracji o uznaniu chrztu świętego pomiędzy Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej pt. "Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia". Do dziś nie dopracowaliśmy się żadnego dokumentu podobnej rangi - mówi bp Samiec, przyznając, że każde ze spotkań jest okazją do przemyślenia stanu ekumenizmu.
Biskup Nitkiewicz przypomniał, że tegoroczny Tydzień Ekumeniczny w Polsce będzie się toczył niemal dokładnie 450 lat po podpisaniu ugody sandomierskiej, która była pierwszym aktem ekumenicznym na świecie. Przed 450 laty polscy protestanci - luteranie, kalwiniści, bracia czescy - uznali wzajemnie swoje konfesje jako prawowierne, uznali ważność obrzędów religijnych i postanowili odbywać wspólne synody. Ksiądz Giemza poinformował natomiast, że w maju odbędzie się w Supraślu konferencja krajowych organizacji ekumenicznych, organizowana w ramach Konferencji Kościołów Europejskich, która skupia 114 Kościołów Europy (prawosławne, starokatolickie, protestanckie).
Profesor Skowron-Nalborczyk opowiedziała o obchodzonym po raz 20. Dniu Islamu. Tematem tegorocznego dnia będzie hasło: "Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa". Centralne obchody odbędą się 26 stycznia o godz. 14 w Kolegium Bobolanum w Warszawie.
Plan nabożeństw i modlitw
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.