Katolicy, ewangelicy, metodyści, baptyści i przedstawiciele kościoła polskokatolickiego z diecezji sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej zebrali się w Katowicach na centralnym nabożeństwie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W imieniu Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej zebranych pozdrowił ks. Adam Stelmach, z Kościoła polskokatolickiego, proboszcz parafii MB Bolesnej w Sosnowcu i wiceprzewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. W swoim słowie nawiązał do szczególnego rodzaju burzy jaką jest cyklon. – Jak trudno wytrwać widząc sam grzech i jego rosnącą moc – tego doświadczamy. Nawet apostołowie ulegają pokusie i podejrzewają Jezusa o brak zainteresowania ich losem. Jak mogli tak zrobić? Jak mogli wykrzyczeć: nic Cię to nie obchodzi? Czy nie miałeś ochoty wykrzyczeć tego samego? Ale pamiętajmy w samym środku mojej burzy i mojego cyklonu jest Pan Bóg. On sam, jako nagroda dla wytrwałych – mówił ks. Stelmach.
List do zebranych skierowany przez abp Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego odczytał bp Marek Szkudło. W swoim słowie abp Skworc przypomniał, że w tym roku wchodzą w życie regulacje zakazujące handlu w niedzielę. – Oznacza to wezwanie dla Kościołów w Polsce, aby przekonywać ochrzczonych do zachowania trzeciego przykazania Dekalogu – podkreślił. Nawiązując do „Apelu o poszanowanie i świętowanie niedzieli” z 2015 roku, wystosowanego przez przedstawicieli Kościołów w Polsce, zwrócił uwagę o potrzebie nieustannego zwracania uwagi, że istotnym wyrazem świętowania niedzieli jest modlitewne zgromadzenie. Przypomniał słowa z listu do Hebrajczyków: „Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem” (Hbr 10, 24-25).
Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Życzliwymi bądźmy”. – Przypomina mi się list papieski mówiący o adoracji Boga, który przyszedł na świat „wyrazić swoją czułość”. W tej czułości jest obecna także życzliwość. To jest pochylenie się niżej do człowieka, stanie się dla niego pokarmem, bratem, okazanie miłosierdzia. Bo życzliwość to życzenie drugiemu czegoś dobrego, to troska o jego przyszłość, zaproszenie do wieczności. Przyjście Boga na świat jest wyrazem życzliwości. Jeżeli zapraszamy go do swojego życia, to Duch Święty kształtuje w nas taką życzliwość, postawy troski i miłości, życia nie dla siebie ale dla innych – komentował bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Nabożeństwa, podczas których modlą się chrześcijanie różnych denominacji, mają jego zdaniem głęboki sens. – Tego nie da się prosto zmierzyć. Ale mam wielu znajomych, którzy są z innych Kościołów i to nie jest żadną przeszkodą w naszych kontaktach. Ważne by pamiętać, że każdy taki tydzień: czy miłosierdzia, modlitw o jedność chrześcijan, czy misyjny, przypomina nam, że to nie ma być tylko 7 dni z naszego życia, to przesłanie powinniśmy realizować na co dzień – przekonywał bp Szkudło.
Informacja o kolejnych nabożeństwach: Chrześcijanie modlą się o jedność
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.