Nowy Sącz. Osiem wioseł jedności

Wystarczy, że zabraknie jednego i łódź ekumenizmu nie dopłynie do celu.

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu celebrowano centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Gospodarzami spotkania byli 20 stycznia ojcowie jezuici, kustosze sanktuarium. W modlitwie uczestniczyli księża z Kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolickiego, prawosławnego oraz wspólnot protestanckich.

Symbolem towarzyszącym modlitwie był kajak i osiem wioseł, na których zostały wypisane słowa: pojednanie, oświecenie, nadzieja, zaufanie, pokrzepienie, gościnność, nawrócenie i hojność.

O. Józef Polak SJ wprowadza w nabożeństwo ekumeniczne.   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość O. Józef Polak SJ wprowadza w nabożeństwo ekumeniczne.

- Te słowa, jak cała symbolika zostały zaproponowane przez chrześcijan z Malty, którzy w tym roku są autorami rozważań i modlitw w intencji jedności wierzących w Chrystusa - tłumaczy o. Józef Polak SJ, proboszcz par. Ducha Świętego w Nowym Sączu.

Maltańczycy zaproponowali, by podczas liturgii słowa Bożego rozważać teksty z Dziejów Apostolskich o przybyciu św. Pawła na Maltę oraz ewangeliczny zapis misyjnego nakazu Chrystusa i posłania apostołów na cały świat. Warto przypomnieć, że 10 lutego na Malcie obchodzone jest Święto Rozbicia Statku św. Pawła. Apostoł jako więzień płynął nim do Rzymu. Burza przeszkodziła w osiągnięciu tego celu. Statek osiadł na mieliźnie u brzegów Malty. Wszyscy pasażerowie zostali ocaleni i bardzo gościnnie przyjęci przez mieszkańców wyspy.   

Świeccy prezentowali poszczególne hasła umieszczone na wiosłach.   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Świeccy prezentowali poszczególne hasła umieszczone na wiosłach.

Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił ks. Dariusz Chwistek, proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. - Płyniemy po burzliwym morzu historii, zagrożeni różnymi niebezpieczeństwami. W ich obliczu jedni chcą opuścić okręt myśląc tylko o sobie, drudzy popadają w apatię i rozpacz. Są jednak tacy, którzy nie tylko potrafią zachować zimną krew, ale przywołują egoistów do porządku, a w zniechęconych budzą nadzieję. Św. Paweł pokazuje jednak, że ta moc jednoczenia nie jest dziełem ludzkim, lecz Boga. Z drugiej strony potrzeba naszego z Nim współdziałania, potrzeba zwyczajnej życzliwości, szacunku do drugiego człowieka, miłości. Bez nich nie da się ani spokojnie żeglować, ani dotrzeć do portu. Na nic nasze modlitwy w tym czy w innym Kościele, w tej czy innej wspólnocie, jeśli nie będziemy mieli w sobie miłości okazywanej ludziom, zwłaszcza w trudnych, stresujących sytuacjach, których obrazem jest morska burza zagrażająca okrętowi - mówił ks. Dariusz.

Przekazanie znaku pokoju.   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Przekazanie znaku pokoju.

Po wspólnym wyznaniu wiary w modlitwie wiernych każde wiosło z odpowiednim hasłem zostało zaprezentowane wszystkim uczestnikom i złożone w kajaku symbolizując potrzebę jedności i dążenia do wspólnego celu. Wymownym gestem był również znak pokoju przekazany przez wszystkich duchownych świeckim obecnym na modlitwie. Spotkanie ekumeniczne zakończyła agapa przygotowana przez ojców jezuitów.

Nabożeństwo odbyło się w kościele pw. Ducha Św. w Nowym Sączu.   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Nabożeństwo odbyło się w kościele pw. Ducha Św. w Nowym Sączu.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama