Odbywający się w Ustroniu 16. Festiwal Ekumeniczny rozpoczął się mocnym akcentem, a bohaterami byli zarówno znakomici wykonawcy, jak i organizatorzy całego wydarzenia. Podczas koncertu głównego, który odbywał się w kościele św. Klemensa, odbyła się uroczystość wręczenia honorowych odznak: "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymali je: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne - główny organizator festiwalu, oraz były prezes ChSE - Marcin Janik.
Festiwal, realizowany od lat wspólnie przez przedstawicieli wspólnoty katolickiej i ewangelickiej, jest okazją zarówno do integracji obu środowisk, jak i do znaczącego poszerzenia oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta. Przypominał o tym Łukasz Sitek, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego, które jest inicjatorem i organizatorem festiwali, a także ma w swoim dorobku szereg innych inicjatyw na rzecz jedności.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Ministerialne wyróżnienie otrzymało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne. W imieniu zarządu odebrał je prezes Łukasz Sitek.Wprawdzie pandemia zmusiła do zmiany terminu tegorocznej edycji, a także do rezygnacji z części przewidywanych imprez, ale przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych udało się rozpocząć cykl ciekawych koncertów. Podczas inauguracyjnego spotkania przy organach w kościele ewangelickim zasiadł Krzysztof Karcz, na oboju towarzyszył mu Michał Mogiła, a wszystkim uczestnikom błogosławieństwa udzielili wspólnie dwaj proboszczowie: gospodarz ks. Piotr Wowry i ks. kan. Wiesław Bajger.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Podczas inauguracyjnego koncertu błogosławieństwa wszystkim uczestnikom udzielili proboszczowie obu parafii: ks. kan. Wiesław Bajger i ks. Piotr Wowry.Kolejnego dnia w głównym koncercie „Śpiewajmy Panu” licznie zebrana w katolickim kościele św. Klemensa publiczność mogła podziwiać kompozycje twórców różnych epok w wykonaniu Julii Rafalskiej (mezzosopran), Pawła Seligmana (organy), a także Tomasza Pająka, grającego na klarnecie, i Jacka Heczki - na skrzypcach. Instrumentaliści wspólnie tworzą Trio Vox Tribus. Do grona muzyków dołączyła Magdalena Kozłowska, która recytowała poezję.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Wraz z Trio Vox Tribus na organach zagrał Paweł SeligmanWśród oklaskiwanych bohaterów tego koncertu znaleźli się również przedstawiciele CHSE. Burmistrz Przemysław Korcz wskazywał na bogaty dorobek stowarzyszenia, które wniosło wiele do historii miasta i powiatu, a starosta cieszyński Mieczysław Szczurek podkreślał, że ta ekumeniczna działalność przyczynia się do budowania jedności mieszkańców regionu.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał były prezes ChSE Marcin Janik.To zaangażowanie zostało docenione także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który nadał CHSE i byłemu prezesowi Marcinowi Janikowi odznaki: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W imieniu stowarzyszenia odznaczenie odebrał prezes Sitek, podkreślając, że należy się ono wszystkim, którzy przez lata współtworzyli i rozwijali CHSE, oraz uczestnikom ekumenicznych wydarzeń.
W programie festiwalowym przewidziano jeszcze szereg interesujących wydarzeń:
Na recital Anny Scheller (harfa) organizatorzy zapraszają w sobotę 12 września o 19.00 do katolickiego kościoła w Nierodzimiu, a w niedzielę 13 września o 16.00 - do katolickiego kościoła w Lipowcu, gdzie zagrają: Andrzej Sikora (trąbka) i Wojciech Wantulok (organy).
Prezentacja książki Piotra Stefaniaka o św. Jadwidze Śląskiej i spotkanie z autorem odbędzie się w Muzeum Ustrońskim 15 września o 16.00, a w piątek 18 września o 19.00 u św. Klemensa utwory muzyki dawnej zaśpiewa Silesia Galante.
W festiwalowym programie znalazły się także: 19 września o 18.00 - koncert zespołu Pastores w kościele ewangelickim; 23 września o 19.00 w kościele w Hermanicach - prelekcja prof. Marka Rembierza o ekumenizmie papieża Franciszka; 25 września o 16.00 - poświęcenie tablicy na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 26 września o 15.00 w kościele w Zawodziu - koncert finałowy w wykonaniu Eweliny Bachul (organy), Zuzanny Kłaptocz (sopran) i Radosława Szostaka (tenor).
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Podczas koncertu głównego zaśpiewała Julia Rafalska.W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.